Více o daních a benefitech na www.karieraweb.cz

Ani krize nedonutila firemní korporace příliš sáhnout na benefity. "Spíš je udržely nebo někdy navýšily místo zvýšení mezd - jde tedy o firmy, kterým se jakžtakž dařilo," říká Barbora Tomšovská z poradenské agentury Touchdown. To potvrzuje Štěpán Lukeš z Hewlett Packard (HP). "Zaměřili jsme se na optimalizaci benefitů. Jejich struktura zůstala zachována."

Z daňového hlediska jsou výhodné penzijní připojištění, životní pojištění a stravenky, které HP nabízí jako fixní benefity. Zajímavý z pohledu daní je flexibilní systém benefitů, nazývaný caffeteria. Flexipasy a jiné benefity z cafeterie byly firmami využívány proto, že je to pro ně levnější než zvýšení platů, i přesto, že to není daňově uznatelný náklad. "Neplatí se z nich sociální a zdravotní pojištění. Každou stovku, která jde do benefitu, dostane zaměstnanec celou," říká Tomšovská.

Na benefity lze navíc sáhnout kdykoliv, na rozdíl od platu. Podle společnosti Profesia letos finanční odměny dostává o 6 procent méně lidí než vloni. Klesly 13. platy - ze 17 276 (rok 2008) na 16 659 korun letos. Šetřilo se i na nefinančních benefitech. Dovolenou nad zákonné minimum nemá už 38 procent zaměstnanců jako vloni, ale jen 26,5 procenta. Nejvíce škrtaly firmy do 50 zaměstnanců.

Nejméně se krácení dotklo velkých a středních podniků nad 250 zaměstnanců. Ve firmách do 10 zaměstnanců přišlo o některý z benefitů v průměru téměř 6,5 procenta lidí, ve velkých firmách to bylo pod čtyři procenta.

6 %

Finanční odměny dostává o 6 procent méně lidí než vloni.

Související