Jak 26.11. '09 padaly akciové trhy

MSCI euro financials
(index akcií evropských finančních institucí)
-4,47%

Dow Jones stoxx 600
(index elitních evropských akcií)
-3,27%

PX
(index pražské burzy)
-2,17%

 

Obchodníci, kteří včera doufali, že si odpočinou kvůli prázdninám na Wall Streetu, se nedočkali. Místo toho měli plné ruce práce s tím, aby se vyrovnali se zprávou, že Dubaj má potíže se splácením svých dluhů. Zpráva těžce zasáhla akciové trhy po celém světě - evropské burzy včera zažily nejprudší pád za posledních sedm měsíců. Padala i pražská burza, jejíž index PX odepsal 2,17 procenta.

Investoři se zalekli středečního oznámení dubajské státní holdingové společnosti Dubai World. Ta uvedla, že není schopná splácet své dluhy ve výši 59 miliard dolarů (více než jeden bilion korun). Společnost proto požádala o posunutí splátek až na květen příštího roku. První splátku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů měla přitom Dubaj splatit už 14. prosince.

"Znovu se objevilo strašidlo finančních problémů. Zprávy z Dubaje znovu oživují obavy, na které jsme už zapomněli. Tohle by mohli být druzí Lehmani," shrnul včerejší situaci na finačních trzích Alexandre Iatrides, manažer fondu KBL Richelieu, který spravuje majetek v hodnotě tří miliard dolarů. Iatrides naráží na bezprecedenční propad akciových trhů, který nastal po bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Ten loni v září odstartoval finanční krizi.

Zástupci světových bank, které Dubaji poskytly půjčky v celkové výši 6,5 miliardy dolarů, se nyní snaží získat více informací k dubajské žádosti. "Je to velmi vážné a bude to mít dopady na celý region," řekl agentuře Reuters jeden z bankéřů blízký jednáním. O tom, zda banky žádosti Dubaje vyhoví, by se mělo rozhodnout během několika dní.

Dubajské problémy se včera podepsaly na výsledcích téměř všech akciových trhů. Ztrátám se vyhnul pouze americký trh, kde se neobchodovalo kvůli Dnu díkůvzdání. Právě pro absenci zpráv z USA se investoři upnuli na dubajské potíže.

Agentura Bloomberg uvedla, že věřiteli Dubai World jsou prakticky všechny velké britské banky jako HSBC, Barclays, Lloyds či Royal Bank of Scotland. Ztráty akcií finančních domů s sebou stáhly do červených čísel i londýnskou burzu, která se propadla o 3,6 procenta. Obchodování v Londýně bylo včera dokonce na několik hodin přerušeno, na vině ale byla technická závada.

Investoři se zbavovali akcií všech firem, ve kterých mají podíl dubajští šejci. Ztrácely tak akcie společnosti EADS, ve které vlastní dubajský fond Dubai International Capital tříprocentní podíl. Propad se nevyhnul ani společnostem vyrábějícím stavební materiál, jehož je Dubaj velkým odběratelem. Francouzský index CAC se tak propadl o 3,4 procenta. Obdobně na tom byl i německý trh, který oslabil o 3,3 procenta. Ten táhly ke dnu zejména automobilky Porsche a Volkswagen.

Výjimkou nebyla ani pražská burza, která oslabila nejvíce za posledních osm týdnů. Podle Martina Stuchlíka z Patria Direct čelil tuzemský akciový trh zejména ztrátám bankovních titulů. Akcie Erste Bank se propadly o 4,5 procenta a Komerční banky o dvě procenta.


Znovu se objevilo strašidlo finančních problémů. Zprávy z Dubaje znovu oživují obavy, na které jsme už zapomněli. Tohle by mohli být druzí Lehman Brothers.

Alexandre Iatrides, manažer fondu KBL Richelieu


 


ZADLUŽENÝ ŠEJK
Vládce dubajského emirátu Al Maktum musí splatit miliardové dluhy. Jeho věřiteli jsou i evropské banky.
FOTO: BLOOMBERG