Evropská komise obvinila nizozemského výrobce elektroniky Royal Philips Electronics a další firmy z kartelových dohod o cenách katodových trubic, které se používají v televizorech a počítačových monitorech. Vyplývá to ze čtvrtečních sdělení komise a společnosti Philips.

Komise ve své zprávě neupřesnila, kterým podnikům obvinění z kartelu zaslala. Upozornila, že firmy mohou předložit argumenty na svou obhajobu, než padne rozhodnutí o udělení pokut. Společnost Philips uvedla, že obvinění obdržela a že hodlá nadále pomáhat regulačním orgánům při vyšetřování.

Philips obviněn z kartelu podruhé

Komise již v červenci obvinila Philips, že byl spoluodpovědný za kartelovou dohodu jihokorejské společnosti LG Display o cenách obrazovek z tekutých krystalů (LCD). Philips byl v minulosti akcionářem LG Display, svůj zbývající podíl však letos v březnu prodal.

Komise v posledních letech rozdala za kartelové dohody pokuty v hodnotě miliard eur. Boj s ilegálními praktikami omezujícími konkurenci podle ní evropským spotřebitelům v letech 2005 až 2007 ušetřil přes 7,6 miliardy eur (zhruba 200 miliard Kč), napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru