Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera navrhl desetiměsíční zmrazení výstavby v židovských osadách v Předjordánsku. Tímto krokem chce zjevně přimět Palestince k obnově mírových jednání. Palestinci ale chtějí, aby výstavba byla ukončena definitivně.

Zmrazení znamená, že vláda nebude po určenou dobu vydávat povolení ke stavbě nových bytů. V rozestavěných projektech se však bude pokračovat. Zmrazení se týká jenom území západního břehu Jordánu a nikoli východního Jeruzaléma. Z něj chtějí Palestinci vytvořit hlavní město svého budoucího státu a rozšiřování židovské výstavby si samozřejmě nepřejí ani tam.

Izrael začal osady budovat po válce z roku 1967, za níž obsadil západní břeh Jordánu i východní Jeruzalém. I když jeho vlády počítají s tím, že Palestinci na západním břehu nakonec vytvoří vlastní stát, některé z osad chtějí zachovat i potom. Jeruzalém Izraelci sjednotili a prohlásili za nedělitelné město svého státu.

Palestinci kvůli neústupnosti Izraele v otázce osad odmítají obnovit mírová jednání. Premiér Salám Fajád včera prohlásil, že bez zahrnutí východního Jeruzaléma je pro ně zmrazení výstavby nedostatečné. "Vylučování Jeruzaléma je pro nás velmi vážný problém," konstatoval Fajád.

Související