Největší česká energetická firma ČEZ čelí podezření ze zneužívání monopolu. Včera kvůli tomu v její pražské centrále začala přepadová kontrola bruselských antimonopolních úředníků.

Další kontroly se rozběhly v dceřiné firmě ČEZ - v Severočeských dolech v Chomutově - a také v centrále Energetického a průmyslového holdingu (EPH). To je společný podnik skupin J&T a PPF, což je blízký obchodní spojenec ČEZ. Razie srazily ceny akcií ČEZ o 2,55 procenta na 861 korun.

Celkem se na inspekcích podílejí tři desítky lidí. Tak velký zásah v Česku zatím žádný evropský úřad neprováděl.

"Kolem půl desáté ráno sem přijelo 13 inspektorů, část z Bruselu, část z českého antimonopolního úřadu. Vyžádali si schůzky s členy představenstva, kontrolují počítače a písemnosti," popsal to HN jeden z manažerů ČEZ.

Výsledek obchodní války

Jak Brusel zásah zdůvodňuje? "Komise má důvod se domnívat, že činnost ČEZ jednostranně nebo s dalšími hráči mohla vést k narušení českého velkoobchodního trhu s elektrickou energií a k posílení dominantní pozice na trhu," uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže se Brusel obává tří věcí: "Jednak toho, že by ČEZ mohl vytvářet překážky konkurentům, kteří chtějí stavět vlastní elektrárny. Dále že by mohl být zapojen do omezování obchodu s hnědým uhlím. A konečně že by mohl ovlivňovat velkoobchodní ceny elektřiny."

Šetření je výsledkem stížnosti, s níž se do Bruselu v létě obrátil konkurent firem ČEZ a J&T, skupina Czech Coal, ovládaná finančníkem Pavlem Tykačem.

Ta letos prohrála bitvu o největší akvizici na českém trhu posledních let - koupi energetické skupiny International Power Opatovice. Tu získala J&T spolu s ČEZ. Mezi Czech Coalem a konkurenty z ČEZ s J&T zuří už čtyři roky tvrdá obchodní válka.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman nepovažuje kontrolu EK za nijak výjimečnou. "ČEZ byl poslední z velkých evropských energetik, který jí dosud neprošel," říká. Šéf Severočeských dolů Jan Demjanovič soudí, že jde o "standardní prověrku". O rutinní prověrku ale nejde. "Neohlášené inspekce nepatří k rutinním krokům," řekl HN Jonathan Todd, mluvčí EK pro oblast hospodářské soutěže. "Komise k nim přistupuje jen v případech, kdy získá závažné údaje o možném porušení protimonopolních pravidel." Podle Todda se EK obává, že "nezákonné spolčení" v případu ČEZ by mohlo vést k vytěsňování konkurence a k růstu cen energií v Česku.


Razie evropských úředníků srazily ceny akcií ČEZ o 2,55 procenta na 861 korun.