Ústecká Spolchemie chce v příštím roce uspořit 300 milionů korun a zvýšit svůj obrat o miliardu. Předpokládá to záchranný plán společnosti, který v Ústí nad Labem představil generální ředitel Spolchemie Francois Vleugels. Firma letos kvůli dopadům ekonomické krize jen těsně unikla insolvenci, zachránila ji dohoda s bankami, kterým dluží 2,77 miliardy korun.

Podle Vleugelse chce úspor dosáhnout tím, že zoptimalizuje procesy uvnitř firmy. Chemička před několika dny oznámila, že propustí 170 zaměstnanců z celkem asi 950. Vleugels řekl, že jde především o lidi z administrativy. Spolchemie plánuje i prodej některých nepotřebných budov a odložení některých investic.

Spolchemie do roku 2012 musí změnit technologii výroby chloru, která nyní využívá nebezpečnou rtuť. Přikazuje jí to platné integrované povolení. Firma požádala o posunutí termínu, zatím není jasné, jak její žádost dopadne. Provozní ředitel Jan Dlouhý tvrdí, že termín 2012 je nyní téměř nesplnitelný. Kromě posunutí termínu vedení společnosti podle Vleugelse jedná i o možnosti, že by do projektu vstoupil nějaký partner. Chemička podle něj nový provoz chce, byl by nejen ekologičtější, ale má i zhruba o pětinu nižší energetické nároky než současné zařízení.

Zvýšení obratu chce vedení společnosti dosáhnout novou marketingovou kampaní zaměřenou na evropské odběratele. Vleugels uvedl, že kvůli krizi a nedostatku peněz na podporu prodejů Spolchemie letos část zákazníků ztratila. Její podíl na evropském trhu s pryskyřicemi, které jsou její hlavní komoditou, poklesl z deseti na pět procent.

Plán předpokládá, že se firmě již na začátku příštího trhu podaří podíl získat zpět, podle ředitele v posledních dvou měsících již prodeje stoupají. Jaké společnost předpokládá letošní hospodářské výsledky a jaké v příštím roce, nechtěl dnes Vleugels říci. Loni dosáhly tržby Spolchemie pěti miliard korun při zisku 100 milionů. Za první letošní pololetí se firma propadla do ztráty 37 milionů korun.

Plán firmy předpokládá, že Spolchemie v příštím roce bude schopná uspokojit požadavky věřitelů, zajistit bezpečnost svých provozů, které se nacházejí nedaleko centra Ústí nad Labem, a umožní jí menší investice. Vleugels dodal, že Spolchemie také omezí sponzorování různých akci na Ústecku, nehodlá se ho ale zcela vzdát.

Většinovým vlastníkem Spolchemie je investiční společnost Via Chem Group, která ovládá také další významný ústecký potravinářský holding STZ.

Celý ViaChem přitom podle informací HN ovládá kontroverzní právník Petr Sisák, spojovaný v minulosti s vytunelováním několika společností.



HLAVNĚ ÚSPORY
Francois Vleugels zahajuje ve Spolchemii záchranářské práce. foto: čtk