Pyrotechnici začali v úterý zneškodňovat na mořském dně u Helsinek námořní miny, které měly za druhé světové války chránit Finsko před sovětskými útoky. Nyní však tvoří překážku v cestě chystaného plynovodu Nord Stream, kterým má tato nerostná surovina proudit z Ruska do Německa. Informoval o tom list Helsingin Sanomat.

Na palubě minolovky je přítomen zvláštní pozorovatel, který má zaručit, aby se v oblasti nepohybovali žádní tuleni nebo hejna ryb či ptáků. Zvířata má případně zahnat ultrazvuková siréna. Naplánované detonace 36 min se uskuteční vždy za denního světla a pouze za dobrého počasí. Před samotnou explozí bude pro dopravu uzavřen dvoukilometrový okruh kolem místa výbuchu.

"Výhoda ultrazvuku pro vypuzení (zvířat) je, že je neslyšitelný lidmi," sdělil Sebastian Sass, jenž Nord Stream zastupuje v EU. Hejna ryb budou odborníci sledovat pomocí sonaru. Před samotným výbuchem miny odpálí technici drobnou nálož, která má odehnat zbylé živočichy. Robotická ponorka, která bude miny likvidovat, po výbuchu zkontroluje dno a ověří, zda detonace proběhla úspěšně.

V první fázi čisticí operace bude odminována oblast jižně od Helsinek, poté se minolovka přesune na západ k přístavnímu městu Hanko. Na jaře pak pyrotechnici zbaví min dno na rušné trase u poloostrova Porkkala nedaleko Helsinek.

Finské ministerstvo obrany provádí likvidaci mořských min často, protože na dně Baltického moře leží velký počet válečné munice. Během první a druhé světové války námořnictvo jednotlivých států vypustilo do vln Baltu stovky tisíc min.

Po válce nechaly armády velkou část min potopit. Do 60. let minulého století skončilo na mořském dně také velké množství chemické a konvenční munice. Od roku 1996 bylo v Baltu zneškodněno řízenou explozí více než tisíc mořských min.

Související