Írán v úterý vydal prohlášení, v němž se snaží uvést na pravou míru svůj názor na vývoz málo obohaceného uranu do zahraničí - nebráníme se mu, pokud nám bude zaručeno, že výměnou okamžitě dostaneme hodnotné palivo pro svůj výzkumný reaktor, vyplynulo z vyjádření íránského ministerstva zahraničí. Výměna podle něj musí být provedena simultánně na íránském území.

"Nikdo v Íránu nikdy neřekl, že jsme proti posílání uranu obohaceného na 3,5 procenta do zahraničí," prohlásil mluvčí úřadu. Na tiskové konferenci však zdůraznil, že k podobnému kroku Írán musí mít stoprocentní garanci, že obdrží palivo obohacené na 20 procent.

"Jednou z těchto záruk je simultánní výměna na íránském území," podotkl mluvčí ministerstva.

Zopakoval také, že Írán je schopen obohatit uran na střední úroveň sám, pokud se pro to rozhodne. "Naši experti jsou schopni produkce uranu obohaceného na 20 procent. A Smlouva o nešíření jaderných zbraní to nezakazuje," upozornil.

Rusko, USA a Francie v říjnu navrhly, aby Írán vyvezl 75 procent svého slabě obohaceného uranu, nechal ho v Rusku obohatit na téměř 20 procent a Francie by pak z něj vyrobila palivo pro Írán.

Teherán minulý týden na nabídku nepřistoupil. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej nicméně poté vyjádřil naději, že Írán do konce roku přece jen nabídku přijme.

Očista Íránu

Smyslem zmíněného plánu světových mocností je očistit Írán od podezření, že uran obohacuje ne kvůli jaderné energetice, jak tvrdí, ale ve snaze získat materiál potřebný k výrobě atomové bomby. Odčerpání velkého množství íránských zásob obohaceného uranu by vývoj bomby přinejmenším zpomalilo.

Podle aktuálních odhadů MAAE disponuje Írán téměř 1800 kilogramy uranu obohaceného na 3,5 procenta, což by teoreticky stačilo k produkci takového množství uranu obohaceného na více než 90 procent, který je k výrobě jaderné pumy potřeba.

Podle některých analytiků kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podporuje plán výměny paliva, aby posílil svou legitimitu po sporném znovuzvolení do funkce v červnových volbách. Jeho soupeři na domácí politické scéně ale prý návrh kritizují, aby tyto jeho snahy zmařili.

Západní představitelé rovněž Teherán podezírají, že hraje o čas a pokouší se odvrátit hrozbu dalších mezinárodních sankcí tím, že navrhuje pokračovat v rozhovorech o plánu výměny paliva, přičemž však současně pokračuje v obohacování uranu.