Bankovnímu sektoru hrozí, že získá návyk na rozsáhlé objemy levných půjček, jimiž je od loňské eskalace finanční krize zásobují centrální banky vyspělých zemí. Upozornil na to na Evropském bankovním kongresu ve Frankfurtu šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Zdůraznil, že tento přísun likvidity bude z trhu stažen, jakmile se ekonomická situace vrátí k normálu.

"Krizová léčba a silné léky jsou někdy zapotřebí. Pokud se však bude jejich užívání prodlužovat, může to vést k závislosti a dokonce i k chorobnému návyku," řekl Trichet v projevu nazvaném "Po krizi". "Pokud se mají pacienti dostat zpět na vlastní nohy, budou se nakonec muset dodávky léků proti bolestem zastavit," dodal.

Finanční trhy sledují signály, kdy přesně ECB začne z finančního trhu stahovat zvýšenou nabídku likvidity, harmonogram stahování však dnes Trichet nenaznačil. Bankovní rada ECB se touto otázkou bude zabývat na zasedání 3. prosince. Trichet v pátek pouze zopakoval, že mimořádná podpora likvidity se bude rušit včas a postupně a s ohledem na hrozby pro cenovou stabilitu.

Krize ještě nekončí

Trichet uvedl, že přes poslední příznivý vývoj ve finančním sektoru je ještě brzy konstatovat, že krize skončila. Banky se nyní podle něj musejí soustředit na posílení svých bilancí a kapitálu a nespotřebovávat zisky na výplatu akcionářských dividend a zvyšování platů bankéřů.

Trichet banky varoval, že daňoví poplatníci nebudou tolerovat, jestliže se finanční sektor vrátí k nadměrně rizikovým aktivitám a příliš štědrým prémiím.

Eurozóna se sice ve třetím čtvrtletí, kdy zaznamenala 0,4 procentní růst, dostala z nejhorší recese od druhé světové. Komplikovaný přístup k úvěrům, konec fiskálních stimulů, rostoucí nezaměstnanost a silné euro však mohou utlumit oživení ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru