Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv v neděli v Singapuru potvrdili, že nová dohoda o jaderném odzbrojení bude připravena do konce roku. Platnost té minulé vyprší 5. prosince a nové kolo o té příští začalo v listopadu v Ženevě.

Oba prezidenti, kteří se setkali na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, jednali také o Íránu a Afghánistánu. Shodli se, že čas pro diplomatické řešení otázky íránského jaderného programu se krátí a že trpělivost aktérů, kteří s Íránem vyjednávají, začíná docházet.

Podle Medveděva se Rusko ještě nevzdalo naděje, že se podaří Írán přimět k souhlasu s dohodou, která počítá s vývozem slabě obohaceného íránského uranu k dalšímu obohacení do Ruska. To pak má předat materiál Francii, kde budou vyrobeny palivové tyče pro teheránský výzkumný jaderný reaktor.

Při vyjednávání ve Vídni na to v říjnu přistoupil íránský jaderný vyjednávač, ale politici v Teheránu postupně začali vznášet námitky. Chtějí palivo nakupovat v cizině, ale odmítají vývoz íránského uranu.

Rusko, které patří v Radě bezpečnosti OSN k brzdám protiíránských sankcí, je tentokrát vůči Teheránu méně vstřícné. Medveděv prohlásil, že v případě, že Írán na novou dohodu nepřistoupí, "zůstávají na stole další možnosti řešení". V případě, že Írán plně nezpřístupní svůj jaderný program, musí se podle ruského prezidenta Teherán připravit na nové sankce.

"Rozhovory o Íránu se díky všeobecnému úsilí nezastavily, ale nejsme tak zcela spokojeni s jejich tempem. Naším cílem je docílit toho, aby byl íránský jaderný program čitelný a nevzbuzoval obavy. Pakliže se nedohodneme, existují jiné prostředky, jak pokročit," řekl Medveděv.

"Írán prozatím bohužel není schopen přitakat tomu, co všichni ostatní považují za tvůrčí a logický postup. Doba pro takový přístup se ale krátí," řekl Obama.

Řekl také, že ženevská jednání o nové dohodě o jaderném odzbrojení, která má nahradit dosavadní smlouvu START, skončí v prosinci, jak se obě strany původně dohodly. Záměr výrazněji redukovat jaderné arzenály ve světě Obama nastínil při svém dubnovém projevu na Hradčanech v Praze.

Oba prezidenti v neděli prohlásili bez dalších podrobností, že stále zbývá dojednat zbývající technické i politické otázky týkající se odzbrojení.

Rusové a Američané o náhradě smlouvy START z roku 1991 jednají průběžně od května. Obama a Medveděv se v létě dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1500 až 1675 a na snížení počtu jaderných nosičů. Dnes má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2000 až 3000 jaderných hlavic. USA mají 1200 a Rusko 816 nosičů. Jejich počet má být snížen na 500 až 1100 na každé straně.

Rozhovory o jaderném odzbrojení se zintenzivnily v polovině září poté, co Obama ustoupil od plánu vybudovat prvky protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Tento záměr předchozí americké administrativy Moskva považovala za ohrožení své bezpečnosti a za překážku dalších jednání. Varovala, že přijme odvetná vojenská opatření.