Prezident Václav Klaus ocenil ústřední roli Václava Havla v událostech roku 1989, které vyústily v pád totality v Československu. "Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Klaus v sobotu večer na koncertě pořádaném Havlem k 20. výročí Sametové revoluce.

Je podle něj jasné, že se dále povedou spory o to, zda to byly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, co způsobilo pád komunismu, nic to ale prý nemění na tom, že revoluce je spojena s osobou Havla. Za podíl na změně režimu svému předchůdci poděkoval.

Klaus, který na Pražském hradě žádnou akci k 17. listopadu nepořádá, pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce. Je podle něj dobře, že v Česku volíme "méně okázalé akce", které se týkají bezprostředně těch, kteří "u toho tehdy byli". Takový způsob je mu prý milejší než "grandiózní akce", jako byly oslavy pádu zdi v Berlíně.

Klaus zároveň zdůraznil, že systémová změna v roce 1989 dosáhla svého cíle a dnes žijeme ve svobodné společnosti. "Teď už je převážně na každém z nás, jak se uplatníme a tuto šanci využijeme," řekl.

"Lidé bděte!" vyzval Havel

Večernímu koncertu předcházelo setkání Havla a významných světových osobností se studenty na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Svůj projev uzavřel bývalý prezident zvoláním "Lidé bděte!".

Někdejším komunistickým heslem poukázal na to, že ve světě stále existují diktatury a totalitní systémy, před kterými je třeba mít se na pozoru. Podobně jako ve svých dřívějších vyjádřeních v této souvislosti kritizoval současné Rusko.

"Vůbec neskončila éra diktatur a totalitních systémů. Možná skončila v klasické podobě, jak ji známe z 20. století, ale rodí se nové, daleko sofistikovanější způsoby ovládání společnosti a vyžaduje to bdělost, opatrnost, obezřetnost, studium, nadhled," řekl Havel.

Bývalý prezident před stovkami studentů, kteří zcela zaplnili hlavní aulu fakulty, hovořil o svobodě a jejím významu se svými hosty: francouzským filozofem André Glucksmannem, jeho českým kolegou Janem Sokolem, místopředsedou Senátu Petrem Pithartem a novinářem Janem Urbanem.

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

Debatou začal program, který si exprezident připravil jako oslavu 20. výročí takzvané sametové revoluce. Program vyvrcholí večerním koncertem v Pražské křižovatce.

Svůj krátký proslov před studenty začal Havel vzpomínkou na jiné heslo, které ho již od revoluce provází. "Já jsem na jedné velké demonstraci na Václavském náměstí cítil, že ke konci nějakého mého projevu či vystoupení by mělo být něco vzletného a řekl jsem: ´Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí´."

Za toto zvolání sklízím už dvacet let posměch, poznamenal.

Hlavní myšlenka jeho známého hesla podle Havla ale stále platí. Tím, že zmínil lásku a pravdu prý chtěl poukázat na to, že pravda se neobejde bez osobního ručení, tedy něčeho lidského a riskantního.

"Je dost velký rozdíl mezi informací a pravdou. Liší se tím, že není nepolapitelná, nepřelétá jako nepolapitelný virus, ale někdo za ni ručí," řekl. Neobyčejně ho prý těší, že zvolání, které vymyslel během vteřiny předtím, než ho "vystrčili na balkon", i po 20 letech pořád někoho dráždí.

Havlovo vystoupení publikum na filozofické fakultě několikrát ocenilo potleskem a smíchem. Po závěrečném zvolání "Lidé bděte!" se ze sálu ozval bouřlivý potlesk a lidé povstali.

Albrightová: Klausovi nerozumím

V další části konference vystoupila bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Ta se v diskuzi se studenty věnovala aktuálnějším politickým tématům. Myslí si například, že bylo chybné otálení s ratifikací Lisabonu i pád vlády v době předsednictví EU.

Zatímco bývalého prezidenta Václava Havla hodnotí  jako hrdinu, současné hlavě českého státu prý příliš nerozumí.

Ze současné politické situace v Česku je Albrightová rozčarovaná. Jak ale několikrát zdůraznila, "demokracie je práce". Mladí lidé by se měli zapojit do politiky a nahradit současnou politickou reprezentaci, když si jí neváží. Upozornila na příklad Spojených států. Osm let vlády prezidenta George Bushe bylo "příšerných", míní Albrightová. Potom ale mladí lidé aktivně vzali věc do svých rukou a pomohli zvolit současnou hlavu státu Baracka Obamu.

Česko má podle Albrightové velkou šanci profilovat se jako odborník na přechod zemí od totality k demokracii. Mohlo by své zkušenosti předávat ostatním zemím, které jsou v přechodu teprve na začátku. Přestože je ČR malá země, může podle této české rodačky vykonat velké věci na poli zahraniční politiky. Nesmí ale být zahleděná pouze do sebe, země se musí více otevřít Evropě i světu a převzít svůj díl zodpovědnosti, dodala.