Američané si kladou podobnou otázku jako po útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001: Podcenily tajné služby náznaky hrozícího nebezpečí? Major Nidal Malik Hasan, který minulý čtvrtek střílel na největší americké vojenské základně, byl totiž v kontaktu s radikálním islámským duchovním. A FBI o tom věděla.

Prezident Barack Obama nyní přikázal prošetřit, zda tajné služby se získanými informacemi naložily správně. Sám armádní psychiatr Hasan, který zatím zůstává v nemocnici, byl mezitím ve čtvrtek obviněn ze 13 vražd a podle zákona mu hrozí i trest smrti. Stane však před vojenským soudem, který k tomuto krajnímu rozsudku přistupuje velmi zřídka.

Podle informací tajných služeb si Hasan během letošního roku vyměnil asi deset až dvacet e-mailů s jemenským imámem amerického původu Anwarem al-Aulaqim. Ten byl přitom kvůli napojení na Al-Káidu úřady dlouhodobě sledován už před rokem 2001, po teroristických útocích v New Yorku navíc vyšlo najevo, že byl ve styku se třemi únosci letadel. Přesto mu v roce 2002 bylo umožněno vyjet z USA.

"Počet kontaktů mezi tímto mužem a imámem je závažný," komentoval styky mezi Hasanem a duchovním člen poslaneckého výboru pro tajné služby Peter Hoekstra.

"Radikální džihádisté z Al-Káidy používají internet k šíření radikálního džihádismu… Věřím, že odpovědi Aulaquiho mohly být vcelku nevinné, ale samotný fakt, že poslal e-mail tomuto muži a dostával odpovědi mě znepokojuje," dodal pro Washington Post tento republikánský politik.

První výsledky Obamou objednané analýzy by měly být koncem listopadu, už příští týden však na stejné téma proběhne slyšení v senátu.

O Hasanovi, který měl být psychickou oporou vojákům vysílaným do válečných oblastí, zároveň vycházejí najevo další znepokojující informace. Podle jeho kolegů byl často v diskuzích o víře velmi podrážděný. Jeho chování na sebe navíc strhávalo pozornost i mimo armádu.

"Nevěřil, že za útoky z 11. září byly čistě prací lidí z Blízkého východu. Jeho hlavním tématem bylo "Amerika zabíjí lidi na Blízkém východě". To ho velmi rozčilovalo," uvedl pro agenturu AP Golam Achter, který se s ním setkával v mešitě.

Také jeho spolužáci z univerzity si pamatují radikální diskuze a podle pedagogů své náboženské názory často uváděl i v seminárních pracích. Jeho chování se prý ale nijak výrazně nelišilo od ostatních silně nábožensky založených studentů.
Lékaři a nadřízení také zdůraznili, že u Hasana nebyly zjištěny žádné zdravotní problémy nebo mentální poruchy, které by naznačovaly možné násilné chování.