Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Ještě ani neskončila kontrola rychlostudentů v Plzni, a ministerská komise dostává další úkol. Ministryně školství Miroslava Kopicová chce prověřit, proč někteří pražští politici získali tituly na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) dříve, než je obvyklé.

"24. listopadu skončí kontrola v Plzni. Předpokládám, že ve velmi krátké době potom přijde řada na VŠFS," řekla HN Kopicová.

HN v minulých dnech upozornily třeba na případ Martina Langmajera z ODS. Radní, který má vliv na to, co a kde se v Praze postaví, zvládl bakalářské studium jen za rok a čtvrt.

Ministryně Kopicová proto už jednala s akreditační komisí, která úroveň škol sleduje, že se do soukromé pražské školy vypraví na kontrolu.

Stejná komise také nyní na Západočeské univerzitě zjišťuje, jak vážná jsou podezření, že se na právnické fakultě obchodovalo s tituly a diplomkami.

Kopicová: Chci vysvětlení

Pražská škola od začátku tvrdí, že má vše v pořádku. A že se ministerské kontroly nebojí. Rektorka Bohuslava Šenkýřová ostatně už před dvěma týdny sama požádala Kopicovou o kontrolu. A sama se prý do prověrky pustila také. "Škola kontroluje protokoly ze zkoušek, studijní plány nebo bakalářské a diplomové práce," uvedla univerzita v prohlášení.

Ostatně s ministryní se dobře znají: Kopicová pomáhala VŠFS konzultacemi při vzniku a byla i členkou akademické rady školy. Všech funkcí se ale vzdala, jakmile se stala ministryní. "Paní rektorku jsme vyzvali, ať pochybnosti písemně vysvětlí," dodala Kopicová.

"Není to úplně běžné"

Langmajer je nejkřiklavějším studentem na VŠFS. Začal tím, že si spojil první dva ročníky - aniž ovšem předtím chodil na jinou školu, odkud mu VŠFS mohla předměty uznat.

Dokázal tak při práci úspěšně složit zkoušky z 35 předmětů. A třetí ročník, tedy zkoušky, učení na státnice a bakalářskou práci, si zkrátil o polovinu. "Studovat paralelně dva ročníky není úplně běžné, ale není to vyloučené. Ovšem když neuspějí, tak musí opakovat a stojí je to další peníze," řekla Šenkýřová.

Kromě Langmajera si na VŠFS zkrátili třetí ročník třeba i místopředseda ODS David Vodrážka nebo náměstek primátora Pavel Klega. Zajímavé výhody měla Miss World Taťána Kuchařová. Ještě než do školy přišla, učitelé jí prý dali podklady, aby mohla doma studovat. A když pak v květnu - v době, když už skončily přednášky - nastoupila, okamžitě začala skládat zkoušky. Koncem léta tak už měla skoro všechny.

Související