Srovnání rivalů

Nokia

Šéf: Olli-Pekka Kallasvuo
Založení: 1865
Počet zaměstnanců: 123 347
Tržby ´08: 74,6 mld. dolarů
Zisk ´08: 5,9 mld. dolarů
Nokia je jedničkou na trhu mobilních telefonů a drží čtyřicetiprocentní podíl celosvětových prodejů.

 

Apple

Šéf: Steve Jobs
Založení: 1976
Počet zaměstnanců: 35 000
Tržby*: 36,5 mld. dolarů
Zisk*: 5,7 mld. dolarů
Apple je tradiční výrobce počítačů. Po roce 2000 však pronikl svým MP3 přehrávačem iPod do světa multimédií, což umocnil i nástupem telefonu iPhone v roce 2007.

* finanční rok končící v září 09

Applu se to povedlo. Ačkoliv vstoupil na trh mobilních telefonů teprve před dvěma lety, už vydělává na svých iPhonech více než dosavadní hegemon celé scény - finská Nokia.

Podle odhadů analytické agentury Strategy Analytics totiž Nokia sice prodala za třetí čtvrtletí 108,5 milionu telefonů oproti 7,4 milionu iPhonů u Applu. Zisk z kultovních telefonů Apple ale dosáhl 1,6 miliardy dolarů, zatímco u Nokie 1,1 miliardy. Nokii totiž výrazně zasáhl pokles ekonomiky a stagnující prodeje ve Spojených státech.

"Applu, jakožto tradičnímu výrobci počítačů a hudebních přehrávačů, se podařilo prosadit na mobilním trhu za pouhé dva roky. A to i přes vysoké velkoobchodní ceny," komentuje analytik Strategy Analytics Alex Spektor.

Nokia si je konkurence v podobě nového dravce s nakousnutým jablkem v logu vědoma a už před měsícem podala na nového konkurenta soudní žalobu. Apple podle ní údajně zneužil desítku jejích patentů především z oblasti mobilních dat a zabezpečení.

Na finského výrobce totiž výrazně dopadla krize, a tak kromě propouštění končí i s některými projekty. Na konci října například Nokia přiznala, že její herní platforma N-Gage nezaznamenala takový úspěch, jak se očekávalo a její sedmileté živoření ukončí.

"Je to známka realističtějšího přístupu. Je čas pohřbít mrtvolu a zaměřit se na budoucnost," řekl k oznámení Nokie analytik společnosti MKM Partners Tero Kuittinen. Na Nokii podle něj čekají příležitosti jinde, například v oboru lokalizačních služeb, mikrofinancování a mobilního e-mailu.

Křížové tažení

Apple ale pokračuje v pokrývání světa iPhony a dnes je oficiálně v prodeji v osmdesáti zemích světa.Od listopadu působí i v Číně, tedy na trhu, kde Nokia získává největší tržby.

Zatím se na největším světovém trhu Applu příliš nedaří a za první víkend prodal jen pět tisíc telefonů. Pro srovnání, ve Spojených státech to bylo dvacet tisíc a Češi jich při loňském uvedení koupili od operátorů 3500 hned první den. Podle analytiků za to ale může především vysoká cena, kterou místní operátor China Unicom nasadil.

Rozhodnou chytré mobily

Nokia doufá, že klíč ke vzpamatování z krize leží v chytrých mobilech s operačním systémem a v americkém trhu. Zatímco ve světě má Nokia podíl téměř 40 procent, v USA je pod deseti procenty.

Podíl prodejů těchto telefonů se má do tří let totiž výrazně zvednout a v roce 2012 se mají na celkových prodejích mobilů podílet 37 procenty.

Navíc v chytrých telefonech roste výrazně konkurence. Kromě Nokie a Applu sílí pozice i systému kanadské firmy Research in Motion BlackBerry, ale třeba i zmrtvýchvstávající Motoroly, která se snaží prorazit se svým konceptem Droid. A navíc se na mobilní scénu pomalu dere i Google se svým operačním systémem Android, který například běží v novém telefonu X10 od Sony Ericssonu.

Není se čemu divit, protože podle studie analytické společnosti Gartner by měl celosvětový prodej takzvaných chytrých telefonů jen v letošním roce stoupnout o 29 procent na 180 milionů kusů. Zároveň by tak měl poprvé překonat prodeje notebooků.