Pavel Bém se dnes pokusí obhájit post předsedy pražské ODS. Na první pohled nevýznamný souboj je pro jeho příští kariéru klíčový. Pokud totiž prohraje, změní se z významného politika na marginálního hráče a přijde o svůj sen - řídit jednou celou ODS.

Ale popořádku. O vedení Prahy se Bém utká se svým prvním náměstkem na radnici a prvním místopředsedou pražské ODS Rudolfem Blažkem. Jejich souboj je zatím poměrně vyrovnaný, i když papírovým favoritem je Blažek. V počtu nominací ještě včera v podvečer vedl nad Bémem 7:4. Problémem je, že nominace zdaleka neukazují na to, kdo volbu skutečně vyhraje. Klíčové jsou zákulisní dohody nejdůležitějších pražských hráčů.

Dohoda s Jančíkem

Ještě před měsícem, kdy Blažek oznámil kandidaturu, se zdálo, že má vítězství na dosah. Jenže Pavel Bém se nevzdal. V zákulisí si začal domlouvat podporu, a to občas i za vysokou cenu. V pátém pražském obvodu se dohodl na podpoře s tamním starostou a zároveň nejkontroverznější postavou pražské ODS Milanem Jančíkem.

Jeho podporu Bém vyměnil za to, že Jančíka na oplátku podpoří v boji o post místopředsedy. Je to ale riskantní obchod. Spojení s kontroverzním starostou totiž může Béma poškodit nejen v očích některých straníků, ale třeba i u širší veřejnosti. Už při posledních komunálních volbách Jančík zcela propadl, protože preferenčními hlasy ho Pražané skoro vyřadili z kandidátky. Až díky vnitrostranickým šachům se stal opět starostou.

Souboj o vedení pražské ODS je od počátku nezvykle hodně osobně vyhrocený. Blažek se totiž ve své kandidatuře naváží do spojení Pavla Béma s jeho přítelem, podnikatelem Romanem Janouškem. Navíc je o Blažkovi známo, že má mnohem blíže k současnému vedení ODS, se kterým naopak Bém po prohře na posledním kongresu nevychází.

Hrdličkovy hlasy

Šance Pavla Béma na vítězství včera večer zvýšilo rozhodnutí desátého pražského obvodu, který ovládá vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička. Ten navíc "mluví" za čtvrtinu všech hlasů na pražském sněmu.

Pro podporu Béma si nakonec Hrdlička stanovil podmínku, aby slíbil, že v den zvolení do sněmovny se vzdá křesla primátora. Na to Bém přistoupil, a podporu Prahy 10 včera získal.

Pravdou nicméně je, že zatímco při minulých volbách Hrdličkův tábor rozhodoval o vítězi, dnes tomu tak být nemusí. Při červnovém sněmu, na kterém se v Praze schvalovala sněmovní kandidátka, totiž někteří členové Hrdličkova tábora nedodrželi uzavřené dohody. Kandidátka dopadla jinak, než bylo původně v kuloárech vyjednáno. Výsledkem bylo, že na některé pražské čtvrti nezbylo žádné místo a jiné měly dostat hned dva poslance. Hrdlička, ale i ostatní pražští hráči si proto dnes musejí složitě zpět získávat důvěru, kterou při uzavírání politických dohod měli dříve.

Bém hraje o vše

ODS má za dva týdny kongres, který sice nemá volit nové vedení, ale to by se ještě mohlo změnit. Řada členů strany totiž volá, aby do čela strany usedli ještě před volbami noví lidé.

Pokud Bém na sněmu vyhraje, je možné, že se na kongresu pokusí ještě jednou usilovat o post předsedy občanských demokratů.

Vlivní členové pražské ODS ale v zákulisí říkají, že i když Bém dnes zvítězí, šanci nahradit Mirka Topolánka v čele ODS má jen malou.

"Je sice pravda, že nespokojených je hodně organizací, jenže jejich favoritem na předsedu není Pavel Bém. Pokud by ale v souboji vyhrál, znamenalo by to, že si snáze může říct o post ministra v příští vládě a podobně," popisuje Bémovu pozici jeden vlivný pražský člen strany.

Téměř jisté naopak je, že pokud Bém dnes nezvítězí, ve vysoké politice to bude znamenat jeho konec.

Rudolf Blažek naopak příliš ztratit nemůže. Jeho cílem je stát se primátorem a dnešní volba jeho ambice v tomto směru nemusí zásadně ovlivnit.




Pražská ODS v číslech

Proč je metropolitní buňka ODS tak důležitá pro fungování celé strany

Čtrnáct poslanců

Občanští demokraté mají v Poslanecké sněmovně celkem 78 poslanců, pražská ODS z toho má téměř pětinu. Je to víc, než kolik mají poslanců například lidovci.

317 tisíc hlasů

V posledních sněmovních volbách v roce 2008, v nichž ODS dostala 1,9 milionu hlasů, přispěla Praha 317 tisíci voličů.

Šedesát delegátů

Na kongresy ODS posílá pražská organizace zhruba šedesát delegátů (celkem jich bývá kolem 450), což je suverénně nejvíce ze všech krajů.

Více než 4000 členů

V dubnu letošního roku měla ODS přes 33 tisíc členů, k pražské části se hlásí více než čtyři tisíce lidí. Pražané tedy představují téměř sedminu členské základny.

V čele metropole

V historii České republiky Praha zatím nezažila, že by její primátor pocházel z jiné strany než z ODS.

48 miliard

Pražská ODS má hlavní slovo při sestavování rozpočtu metropole a tím i významný vliv na rozdělování výdajů města. Pro letošní rok činí výdaje pražského rozpočtu 48 miliard korun.


 

Vlivní lidé v pražské ODS

Pavel Klega

Náměstek Pavla Béma na magistrátu. Jeho jméno bylo také zmiňováno v souvislosti s kandidaturou na post předsedy pražské ODS. Nakonec se ale nejspíš stane pouze prvním místopředsedou. Nepatří vyhraněně ani do tábora současného šéfa ODS v Praze Pavla Béma, ani jeho protivníka Rudolfa Blažka.

David Vodrážka

První místopředseda celé ODS, starosta z Prahy 13. David Vodrážka je nakloněn spíše Rudolfovi Blažkovi. Sám se však do vedení pražské buňky nehrne, byť někteří se jej snažili přemluvit, aby i on vyzval Pavla Béma na souboj.

Tomáš Chalupa

Starosta Prahy 6 a místopředseda pražské ODS podporuje Pavla Béma. Chalupa by rád dělal jednou primátora, komplikuje mu to ale pověst "Bémova klonu" a také to, že se rozhodl kandidovat ve volbách do sněmovny.

Milan Jančík

Kontroverzní, velmi neoblíbený starosta Prahy 5. Ačkoli si Pavel Bém uvědomuje, že Jančík drasticky snižuje renomé pražské ODS, současný šéf pražské ODS za ním stojí. Bém Jančíkovi přislíbil podporu v boji o místopředsedu.

Tomáš Hrdlička

Vlivný zákulisní hráč a vyjednavač, podnikatel a radní z Prahy 10. Nejraději by v čele pražské ODS viděl Pavla Klegu. Pokud by se měl rozhodnout mezi Bémem a Blažkem, zřejmě by dal přednost současnému šéfovi buňky a primátorovi.

Milan Richter

Radní pro kulturu, "Hrdličkův kůň", ambiciozní bývalý starosta Prahy 10. Milan Richter by sice rád magistrát řídil, ale uvědomuje si, že je na to ještě moc mladý. Na svoji příležitost si ještě počká.



Bémův politický životopis

1995-1998: Boj s drogami

Neokoukaný, charizmatický lékař nastoupil v roce 1995 na Úřad vlády, aby vedl Meziresortní protidrogovou komisi. Jenže ještě týž rok ji opustil, protože se nepohodl se svým nadřízeným, šéfem Úřadu vlády Igorem Němcem. V roce 1997 jmenoval premiér Václav Klaus Béma znovu do čela protidrogového týmu. A nečinil tak s radostí, tehdy ještě považoval ambiciózního horolezce za příliš volnomyšlenkářského a liberálního.

1998-2002: Cesta ke Klausovi

V roce, kdy Ivan Ruml a Ivan Pilip odešli z ODS, se Pavel Bém naopak přidal. Mezi ním a Václavem Klausem vzniklo pouto, které s výhradami funguje dodnes. Bémovi, čerstvému členovi ODS, se podařilo získat na podzim 1998 post starosty v Praze 6 a začal systematicky pracovat na své politické kariéře. S čímž mu už tehdy začal pomáhat Roman Janoušek - podnikatel, který se s Bémem seznámil v první polovině 90. let.

2002: Vládce Prahy

Komunální volby v roce 2002 vyhrála v Praze stejně jako vždy předtím ODS. Rozdíl byl ten, že z Béma byl už tehdy vlivný hráč, který měl v zádech podporu Václava Klause (toho ovšem v roce 2002 vystřídal v čele občanských demokratů Mirek Topolánek). Bém se stal primátorem na základě koaliční smlouvy s ČSSD, jeho ekonomickým náměstkem se stal nynější předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

2006: Druhý muž ODS

Rok 2006 byl pro ODS klíčový a Praha se na tom výrazně podílela. V parlamentních volbách získali občanští demokraté přes 35?%, v Praze to bylo dokonce 48?%. Metropole vyslala do sněmovny 14 poslanců. V komunálních volbách na podzim získala ODS v Praze přes 50?% hlasů. Nebylo tedy žádným překvapením, že populární primátor Bém se stal v listopadu prvním místopředsedou ODS.

2007: Výstup na Mount Everest

V květnu si Bém splnil svůj životní sen a stal se desátým Čechem, který zdolal nejvyšší bod světa.

2008: Prohraný souboj

Pavel Bém vždy vynikal schopností odhadnout, co si může ještě dovolit a co už ne. Hlavně co se vnitropolitické strategie týče. Loni na podzim, po drtivé porážce ODS v krajských a senátních volbách, to ale neodhadl. Příliš brzy se nechal vmanévrovat do boje o křeslo šéfa celé ODS proti Mirku Topolánkovi a nakonec na prosincovém kongresu prohrál. Kdyby několik týdnů počkal a neohlásil svoji kandidaturu v podstatě ve chvíli, kdy se ještě dopočítávaly výsledky voleb, vítězství by měl skoro jisté. Takhle se ale Topolánkovi podařilo svého soupeře zatlačit jako neloajálního kariéristu napojeného na Hrad.

2009: Křižovatka

Dnes se rozhodne, zda Pavel Bém zůstane vlivným hráčem na tuzemské politické scéně, anebo zda se začnou odpočítávat jeho poslední dny na vrcholu. Předseda pražské organizace ODS je sice spíše symbolická funkce, ale právě pro svou symboliku v dané chvíli důležitá. Pro celostátní Bémovy ambice je podstatné, aby měl oporu svého regionálního sdružení. A tu ukáže jen tím, že se dostane opět do jeho čela. Pokud by post neobhájil, neměl by ve zbytku partaje šanci, neboť jiné kraje k němu nijak horoucí láskou neplanou.