Školští odboráři chtějí pro příští rok o 3,9 miliardy korun navíc. Na úřadu vlády kvůli tomu v pondělí předali petici s více než 90.000 podpisy. Rozpočet ministerstva školství by měl přitom v roce 2010 zřejmě klesnout o 1,2 miliardy. Podle předsedy odborářů Františka Dobšíka by ale nižší výdaje znamenaly i snížení kvality výuky. Tento týden bude o návrhu rozpočtu jednat sněmovní školský výbor.

Požadujeme 3,4 miliardy na navýšení platů učitelů v regionálním školství, řekl ČTK Dobšík. O dalších půl miliardy by se prý měly navýšit také výdaje na školní pomůcky. Školský výbor sněmovny podle Dobšíka tyto pozměňovací návrhy pravděpodobně schválí. Odboráři prý mají podporu zástupců výboru z řad sociální demokracie, komunistů, podpoří je prý i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Podle posledních návrhů by mělo ministerstvo školství příští rok dostat o 1,2 miliardy korun méně než letos. Pedagogům pak stejně jako ostatním státním zaměstnancům klesne plat o čtyři procenta, opatření je součástí úsporného protikrizového balíčku. Podle školských odborářů by se tak mohl plat kantorů snížit až o 1500 korun. Škrty by se prý dotkly i výdajů na školní pomůcky. 

Alespoň současné podmínky 

Peticí chtějí odbory vyzvat vládu, aby ve školách zachovala alespoň současné podmínky. Výzvu Vzděláváním proti krizi zveřejnily odbory už v červnu. Vzdělávání, vědu a výzkum navíc vláda uvedla jako jednu z priorit ve svém programovém prohlášení. Premiér Jan Fischer ale v pondělí petici nepřevzal, neměl prý čas.

Odboráři v současnosti navíc hrozí stávkou, protože ministerstvo školství chce zvyšovat úvazky netřídním učitelům.

Související