Klára Valentová

Advokátní kancelář Ambruz & Dark

Hodnocení ze strany zaměstnavatele je vždy do určité míry subjektivní. Neexistuje jednoduchý návod, jak se vyhnout případnému soudnímu sporu s tím, kdo se cítí být referencí poškozen. Platí ale, že poskytnutá reference by měla být přesná a pravdivá. Každá hodnotící informace by měla být doložitelná objektivními fakty. Už proto, že v případě soudního sporu je lze na rozdíl od pouhého subjektivního vyjádření prokázat. Z pohledu zákona by se reference měla týkat hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce. Hodnocen může být jak vztah k práci a kolegům, tak i osobní vlastnosti, které mají vztah k vykonávané práci (iniciativnost, dodržování termínů, pečlivost, organizační schopnosti). Čím více je hodnocení profesionální a dodržuje standardní mantinely, tím nižší je riziko soudního sporu.


Nataša Randlová

Advokátní kancelář Randl Partners

Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku, je zaměstnavatel povinen mu jej do 15 dnů vydat. Zaměstnavatel není povinen mu jej vydat dříve, než v době dvou měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce člověka, kvalifikace, schopností a skutečností, které mají vztah k výkonu práce. Jiné informace o zaměstnanci než ty, které mohou být obsahem pracovního posudku, je zaměstnavatel oprávněn o zaměstnanci podávat pouze s jeho souhlasem.

Nesouhlasí-li zaměstnanec s obsahem potvrzení o zaměstnání nebo pracovního posudku, může se domáhat u soudu, aby jej zaměstnavatel přiměřeně upravil. Je však nutné se ozvat do tří měsíců ode dne, kdy se o obsahu potvrzení či posudku dověděl. Pokud chce firma dát obsah referencí třetí straně, musí mít souhlas zaměstnance.