Ministerstvo spravedlnosti dluží občanům za nevracené soudní poplatky 300 milionů korun, jak prohlásila v pořadu Partie televize Prima ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Může za to podle ní nedostatek peněz v justici a změna systému vybírání a vracení soudních poplatků, která platí od letošního roku. Systém se má podle Kovářové od ledna vrátit do původního stavu. Prohlásila, že o poplatcích bude jednat s premiérem.

Nevracení soudních poplatků podle ní souvisí s tím, že od počátku letošního roku funguje účetní systém vybírání a vracení soudních poplatků jinak než dříve. "Soudní poplatky se posílají na účet ministerstva financí a teprve po odsouhlasení rozpočtovým opatřením ministerstva financí se soudní poplatky vrací zpět," uvedla Kovářová. Od ledna by se měl systém vrátit do původního stavu. "Zákon už prošel minulý týden Senátem. To znamená od příštího roku již tato situace nenastane," dodala ministryně.

Její úřad také vypracoval novelu, která má některé soudní poplatky zvýšit. První náměstek Kovářové Marek Görges televizi Prima řekl, že novela počítá se zvýšením nejnižší hranice soudního poplatku z 600 na 1000 korun a nejvyšší hranice z milionu na 1,5 milionu korun. Návrh zákona má jít podle Kovářové v pondělí do připomínkového řízení. "Zvýšení poplatku by mohlo pomoci i tomu, aby se neprojednávaly zbytečné věci před soudem," řekl k tomu televizi prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Ministryně spravedlnosti dodala, že návrh rozšiřuje i možnosti osvobození od soudního poplatku.

Nedostatek financí

Kovářová spojila návrh na zvyšování poplatků s finanční situací v justici. "Pokud by justice byla více financovaná, pokud by získala větší částku na provoz justice, já jsem klidně pro, budu hlasovat a budu první, kdo zvedne ruku pro snížení soudních poplatků," uvedla s tím, že její resort se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz. Rozpočet justice je podle Kovářové "na samé hranici snesitelnosti". Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová naopak reagovala: "nemůžeme nedostatek peněz v justici klást na bedra občanů, kteří to zaplatí".

Kovářová současně upozornila na to, že justice by "neměla být rozkolísávána změnami", tedy zatěžována dalšími legislativními změnami. Soudnictví je podle Benešové i Kovářové nejpomalejší v severních Čechách, ale situace se v tomto regionu zlepšuje, řada nových soudců již pracuje v této části republiky. Kovářová zhodnotila celkovou situaci, kdy se podle ní soudnictví postupně zrychluje a "nedodělky klesají o 11%".

Důvěryhodnost justice

V současné době dochází k poklesu důvěryhodnosti justice v souvislosti s kauzou na plzeňské právnícké fakultě Západočeské univerzity. Benešové k tomu došlo mj. proto, protože selhala morálka. V Partii prohlásila: "společnost poztrácela morálku a hodnotu, co se smí a nesmí. Morální stav je katastrofální." Hlavním problémem však podle ní je to, že pochybení na fakultě nejsou zatím řádně prošetřovány a "z viníků se dělají oběti a z obětí viníci". Ministryně spravedlnosti Kovářová hovořila o tom, že byla zadána expertiza v této věci a její výsledky můžeme očekávat do 14 dnů.

Podle Kovářové na současný stav budou nejvíce doplácet studenti právnické fakulty. "90 procent studentů studuje podle řádného studijního pořádku a ti budou neprávem stigmatizováni."