Světové vlády by měly uvažovat o zavedení daně na finanční transakce, která by sloužila k vytvoření fondu pro budoucí opatření na pomoc bankovnímu sektoru. Uvedl to v sobotu britský premiér Gordon Brown na zasedání finančních představitelů skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 ve Skotsku.

Brown rovněž upozornil, že na reformě světového bankovního sektoru se musí podílet všechna finanční centra. Bývalý německý ministr financí Peer Steinbruck již dříve vyzval k zavedení globální daně na všechny mezinárodní finanční transakce. Kritici však upozorňují, že takovýto krok by mohl mít negativní dopad na likviditu.

Německo a Francie jsou hlavními podporovateli snah přimět finanční sektor k vrácení části veřejných finančních prostředků, jež byly použity na jeho záchranu. Británie se však dosud k tomuto úsilí stavěla opatrně s ohledem na domácí finanční sektor, který má velký význam pro její ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Britský ministr financí Alistair Darling v sobotu vyzval představitele G20 k dohodě o tom, jak si země rozdělí náklady na boj s klimatickými změnami. "Učiníme vše, co dokážeme, abychom dosáhli dohody před zasedáním (OSN o klimatických změnách v prosinci)," dodal.

Peníze potečou dál

Představitelé skupiny G20 také slíbili, že budou pokračovat v mimořádných opatřeních na podporu ekonomiky, dokud nebude zajištěno hospodářské oživení. Vyplývá to z komuniké ze skotského zasedání.

"Ekonomické a finanční podmínky se zlepšily po naší koordinované reakci na krizi. Oživení je nicméně nerovnoměrné a zůstává závislé na politické podpoře," uvedli představitelé v komuniké. "Abychom obnovili zdraví světové ekonomiky a finančního systému, dohodli jsme se na zachování podpory pro oživení, dokud nebude zajištěno," dodali. Upozornili rovněž, že velkým zdrojem obav je vysoká nezaměstnanost.

Mezinárodní měnový fond (MMF) již v pátek varoval skupinu G20 před příliš rychlým ukončováním mimořádných opatření na podporu ekonomického růstu. Poukázal přitom na křehkost hospodářského oživení, které podle něj do značné míry závisí na podpoře ze strany vlád a centrálních bank.