Americká investiční společnost Berkshire Hathaway ztrojnásobila ve třetím čtvrtletí čistý zisk na 3,24 miliardy dolarů (56 miliard Kč), protože nárůst na akciových trzích zvýšil hodnotu jejích investičních podílů a příznivé počasí podpořilo zisky z pojišťovacích aktivit. Oznámila to v noci na sobotu firma, jejímž zakladatelem a šéfem je známý miliardář Warren Buffett.

Společnost tento týden uvedla, že převezme za zhruba 34 miliard dolarů železniční firmu Burlington Northern Santa Fe. Jde o největší akvizici, jakou kdy Buffett provedl, a o jeden z největších kontraktů svého druhu vůbec. Buffett řekl, že převzetí Burlingtonu je jeho sázkou na oživení americké ekonomiky.
Berkshire již vlastní několik desítek podniků, včetně pojišťovnických, energetických, oděvních a potravinářských firem. Snaží se investovat zejména do společností, které jsou na okraji zájmu investorů, ale mají vysoké zisky a silné vedení.

Buffett je podle nejnovějšího žebříčku amerického časopisu Forbes druhým nejbohatším člověkem na světě. První příčka patří zakladateli společnosti Microsoft Billu Gatesovi, nicméně Buffett byl na prvním místě loni. Forbes Buffettův majetek letos spočítal na zhruba 37 miliard dolarů.
Související