Prodej automobilů v Číně se v říjnu meziročně zvýšil o 79,6 procenta na 923.154 vozů. Informovala o tom v sobotu státní zpravodajská agentura Nová Čína. Dodala však, že v meziměsíčním srovnání prodej klesl o 8,1 procenta. Čína nicméně v prodeji opět předstihla Spojené státy, kde se minulý měsíc prodalo zhruba 838.000 vozů.

Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena hospodářskou a finanční krizí, letos však za pomoci vládních opatření prudce oživila. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Automobilový průmysl je jedním z pilířů třetí největší ekonomiky světa.
Přední světové automobilky se nyní snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích. Roční výroba automobilů v Číně letos poprvé v historii překročila deset milionů vozů. Letošní desetimiliontý vůz sjel již minulý měsíc z montážní linky státní automobilky First Automobile Works (FAW). Desetimilionovou hranici by měl letos v Číně poprvé překonat rovněž prodej aut.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru