Americký pojišťovací ústav American International Group (AIG), který před krachem zachraňovala americká vláda, byl i ve třetím čtvrtletí v zisku. Ústavu k dosažení lepšího výsledku částečně pomohlo zotavení finančních trhů, díky čemuž se zvýšila hodnota investic AIG. Akcie na výsledky přesto zareagovaly vysokým propadem.

Čistý zisk činil 455 milionů dolarů (asi 7,92 miliardy korun), zatímco před rokem měla kdysi největší světová pojišťovna ztrátu 24,47 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 68 centů proti ztrátě 181,02 dolaru na akcii před rokem. Podnik byl v zisku i ve druhém letošním čtvrtletí.

Do výsledku je započten i mimořádný výnos 1,95 miliardy dolarů, včetně zvýšení hodnoty cenných papírů, které drží divize AIG Financial Products. Právě tato součást je z valné části zodpovědná za masivní ztráty, které pojišťovna měla v loňském roce a které ji uvrhly na pokraj bankrotu. Hrozba pádu AIG přinutila úřady k zásahu, za což si později vysloužily kritiku.

Akcie nereagovaly příznivě 

Pokud by se nebraly v úvahu mimořádné účetní položky, zisk ve třetím čtvrtletí činil 1,9 miliardy dolarů. Na jednu akcii by pak připadalo 2,85 USD, tedy mnohem více, než čekal trh. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že zisk na akcii bude po odečtení mimořádných zisků a ztrát činit pouze 1,98 USD.

Akcie AIG, které během letošního roku několikrát skokově zpevnily a dostaly se z minima 6,60 USD na téměř 57 dolarů za kus, na výsledky nereagovaly příznivě. Krátce před začátkem obchodování vykazovaly propad až o deset procent a pohybovaly se pod 37 dolary.

Od loňského září už vláda použila na záchranu AIG zhruba 180 miliard dolarů (asi 3,13 bilionu Kč) z peněz daňových poplatníků. Z toho více než 80 miliard dolarů jsou úvěry, které se AIG snaží splácet prodejem majetku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru