Americký voják, který měl být vyslán do Iráku, postřílel ve čtvrtek dvanáct svých kolegů a zranil dalších 31 lidí na největší vojenské základně Spojených států Fort Hood. Sám ale nebyl zabit policií, jak se původně uvádělo. Utrpěl četná zranění a je ve stabilizovaném stavu. Prohlásil to na tiskové konferenci velitel základny Robert Cone.

"Pokračujeme ve vyšetřování, ale předběžné zprávy ukazují, že byl jen jeden střelec," řekl Robert Cone. "Tento střelec nezemřel, jak bylo oznámeno předtím, ale byl zraněn. Nyní je ve vazební nemocnici a je ve stabilizovaném stavu," dodal.

Uvedl, že podezřelý, kterého označil jako majora Nídala Malika Hasana, dostal několik střelných ran.

Bilance střelby je stále 12 mrtvých a 31 zraněných, dodal Cone.

Základna Fort Hood ve středním Texasu je exkluzivním místem, kde se připravují američtí vojáci na vyslání na mise v Iráku a Afghánistánu.

Podle amerických médií je Hasanovi téměř 40 let. Byl vojenským psychiatrem a podle texaské senátorky Kay Baileyové Hutchisonové měl brzo odjet do Iráku.

Útočník střílel dvěma ručními zbraněmi na místě, kde se mnozí vojáci před vysláním na zahraniční misi podrobovali posledním lékařským prohlídkám.

Motiv není znám

Po střelbě byli zadrženi dva další vojáky, kteří byli považováni za podezřelé, protože podle svědků mohlo být i více střelců. Cone nechtěl nic říci o motivu zoufalého činu. "Nevíme to. Je to předmětem vyšetřování," řekl.

Bratranec Nídala Malika Hasana televizi Fox řekl, že Hasan se cítil v armádě šikanován kvůli svému původu. Najal si údajně i vojenského advokáta, aby mu pomohl jeho problém vyřešit. Byl ochoten se z armády i vyplatit, ale nakonec mu došly síly. Dozvěděl, se, že má být vyslán do terénu.

Podle agentury AP sledovaly orgány činné v trestním řízení muže podezřelého za zabití jedenácti lidí na základně Fort Hood již půl roku v souvislosti s diskusemi na internetu o sebevražedných atentátech a dalších hrozbách. Mají podezření, že autorem informací byl Nídal Malik Hasan.

Americký prezident Barack Obama označil střelbu na základně Fort Hood za "strašný výbuch násilí". Vyjádřil rodinám pozůstalých soustrast a řekl, že Bílý dům zajistí důkladné vyšetření incidentu.

"Je velmi těžké vidět umírat statečné Američany na bitevním poli v cizině, ale vidět, že jsou terči na vojenské základně a na americké půdě, je příšerné" řekl.

Jedno z hlavních amerických muslimských sdružení Cair odsoudilo střelbu. "Žádná politická nebo náboženská ideologie nemůže ospravedlnit nebo omluvit takové neodůvodněné a slepé násilí," uvádí se v jeho prohlášení.

Násilí odsoudily i další americké muslimské organizace, které vyslovily obavu, že arabské jméno střelce může vyvolat hon na čarodějnice proti americkým muslimům.

List New York Times ale uvedl, že podle armádních záznamů se Nídal Malik Hasan nehlásil k žádnému náboženství. V kolonce vyznání uvedl "bez náboženských preferencí".

Naproti tomu The Washington Post tvrdí, že útočník pravidelně navštěvoval modlitby v Muslimském komunitním centru ve městě Silver Spring.

Základna Fort Hood, ležící v centrální části Texasu, je největší americkou základnou ve světě a rozkládá se na ploše 880 kilometrů čtverečních. Je na ní kolem 65.000 vojáků a několik tisíc civilistů.