Kvůli říjnové sněhové kalamitě přijde správa silnic v Libereckém kraji o více než devět milionů korun. Náklady na údržbu krajských komunikací se od 13. do 19. října vyšplhaly na 4,8 milionu korun. Odstranění spadlých stromů vyjde pravděpodobně na 4,3 milionu korun. Novinářům to řekl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

V rezervě na letošní rok už nejsou téměř žádné peníze, upozornil provozní náměstek krajské správy silnic Jiří Daníček.

"Na státních silnicích první třídy v Libereckém kraji stála zimní údržba zhruba 1,1 milionu korun," dodal Langer. Původní odhady nákladů na likvidaci kalamity na krajských vozovkách a v jejich okolí byly mnohem nižší. Krajská správa silnic počítala asi s milionem korun na odstranění poškozené zeleně a s 2,5 až tři miliony korun na úklid sněhu z komunikací.

Náklady navíc kvůli MS v lyžování

Ve středu odpoledne v horských oblastech Libereckého kraje znovu hustě sněžilo a v nejvyšších polohách napadlo až 20 centimetrů. Silničáři ale šetřili, vyjeli jenom místy a počkali až se večer oteplí a sníh z vozovek zmizí. Žádné větší problémy v dopravě ovšem nenastaly.

Náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp ještě před říjnovou kalamitou připustil, že krajská správa silnic zápolí s finančními problémy. Tíží ji mimo jiné 18 milionů korun vynaložených oproti plánovanému rozpočtu na údržbu komunikací při mistrovství světa v klasickém lyžování.

"S úklidem sněhu z komunikací v posledních měsících roku jsme v rozpočtu samozřejmě počítali, náklady na likvidaci spadlých a narušených stromů byly ale neočekávané," konstatoval Sepp.

Z rezervy zůstala jen polovina

Říjnová kalamita postihla v Libereckém kraji nejvíce Jablonec nad Nisou. Město s více než 40 tisíci obyvateli zavalilo až 65 centimetrů mokrého sněhu a radnice vyčíslila náklady na zimní údržbu a na likvidaci škod zatím na 5,5 milionu korun.

Dostane ale ještě faktury na odvoz dřeva a větví za asi 1,5 milionu korun. Z šestimilionové rezervy na zimní údržbu v listopadu a v prosinci zůstalo Jablonci po říjnové kalamitě 2,7 milionu korun.

Související