Aby evropské oděvní firmy mohly obstát v konkurenci s levnou produkcí z Asie, musí mít nápady. Oděvní družstvo Vývoj Třešť přišlo s originálním řešením pro muže, kteří nechtějí ztrácet čas návštěvami obchodů a zároveň požadují, aby jim každý oblek vždy padl na míru.

Před první objednávkou zákazníka navštíví obchodník, který jej změří, pak společně vyberou vhodný střih obleku a určí materiál. "Zákazník pak čeká dva až tři týdny, než mu oblek přijde na určenou adresu," vysvětluje princip předseda družstva Vývoj Třešť Rostislav Dvořák.

Pokud chce klient další oblek, nemusí už nikam jezdit. Stačí zvolit materiál a střih. Míry už mají pracovníci firmy v databázi. "Jsme tak schopni nabídnout individuální střih za cenu sériové výroby," tvrdí Dvořák.

Tuto službu začala firma nabízet v Česku v roce 2007. Spustili ji ale už v roce 1998 ve Švýcarsku. "Češi v té době neměli zájem. Nyní už je po těchto službách poptávka i v tuzemsku," říká Dvořák. Cílovou skupinou zákazníků jsou zaměstnaní muži z řad manažerů i politiků.

Takto na zakázku dnes firma vyrobí asi 1000 obleků ročně. Je to zatím jen zlomek celkové výroby. Z oděvního družstva Vývoj Třešť totiž ročně do celého světa putuje asi 150 tisíc obleků, z toho zhruba 90 tisíc pracovních a 60 tisíc společenských. Asi 80 procent výroby jde na export, a to především do zemí Evropské unie.

Závod zaměstnává 250 lidí. Kvůli současné ekonomické recesi a především kvůli levné konkurenci z východu ale firma postupně zeštíhluje.

Související