Realitní skupina RPG Real Estate (RPG RE), která vlastní někdejší byty OKD, chce v příštích třech letech navýšit investice do oprav bytového fondu a plánuje proinvestovat téměř tři miliardy korun. Novinářům to řekli zástupci společnosti.

Řada nájemníků by přitom chtěla byty získat do svého vlastnictví a tvrdí, že jim právo na jejich přednostní koupi za netržní cenu zajišťuje privatizační smlouva o prodeji státního podílu v těžební společnosti OKD.

RPG RE, jejíž spolumajitel miliardář Zdeněk Bakala ovládá i vydavatele HN, společnost Economia, ale prodej bytů trvale odmítá.

Ministr financí Eduard Janota chce kvůli tomuto sporu dokonce podat určovací žalobu. Janota hodlá rozhodnutí RPG RE neprivatizovat byty OKD napadnout u rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře v Praze.

Nově plánovaná investice tří miliard korun je zhruba stejná suma, jakou společnost RPG RE do oprav vložila za posledních pět let. Zanedbanost bytového fondu má přitom skupina vyčíslenu na přibližně 17 miliard korun a nedostatečná péče o bytový fond je častou výhradou nájemníků.

Roman Macháček, předseda sdružení BYTYOKD.CZ, které usiluje o prodej bytů do vlastnictví nájemníků, označuje plánované investice za pouhý alibismus. "Investují dlouhodobě pouze peníze, které vyberou od nájemníků. Z našeho pohledu to není ani investice, je to pouze přerozdělování peněz nájemníků. Ti by to byli schopni dělat lépe a efektivněji a nemuseli bychom platit drahou správu," uvedl Macháček. Doplnil, že ve většině domů se budou pouze zvyšovat nájmy a prakticky se v nich nebude dít téměř nic.

Sdružení dlouhodobě usiluje o odkup bytů za netržní cenu i prostřednictvím demonstrací, politické podpory ČSSD, stížností do Bruselu i žalob na ministerstvo financí.

Letos investovala RPG RE do regenerace bytového fondu téměř 750 milionů korun a v příštím roce chce tuto částku navýšit o téměř 230 milionů korun na 976 milionů, v roce 2011 má pak v plánu investici 980 milionů a v roce 2012 dalších 990 milionů korun. Zhruba polovinu z plánovaných tří miliard společnost vloží do výměny oken, vstupních dveří, zateplení fasád a podobně.

RPG RE vlastní přes 44 tisíc bytů ve 27 městech a obcích Moravskoslezského kraje, v nichž žije přes 100 tisíc lidí. Na nájemném ročně vybere 800 až 900 milionů korun.

Realitní skupina RPG Real Estate vznikla v polovině roku 2006 po rozdělení OKD, kdy majitelé převedli většinu aktivit nesouvisejících s těžbou uhlí do nástupnických firem. Skupina vlastní a spravuje majetek, jehož součástí jsou obytné domy, nebytové prostory, komerční objekty, hotely i pozemky převážně na území Moravskoslezského kraje.

Související