Srovnání letošních objemů obchodů

 

Varšavská burza

27,5 mld. EUR

Pražská burza

13,7 mld. EUR

Další dvě české energetické firmy by již brzy měly zamířit na polskou burzu. V úterý to v Praze prohlásila členka představenstva varšavské burzy Beata Jaroszová.

Nemusely by však být jediné. Představitelé burzy z Varšavy jsou totiž právě teď na "lovu" dalších českých společností. Včera v Praze se semináře, který je měl přesvědčit, aby získali kapitál na polském trhu pro malé firmy NewConnect, zúčastnili zástupci asi 40 českých společností.

Varšavská burza i čeští brokeři, kteří s ní spolupracují, si od akce hodně slibují. "Mám v kapse minimálně dvacet vizitek od firem, které projevily zájem o tuto variantu získání kapitálu využít," říká účastník akce Jan Procházka ze společnosti Cyrrus, který připravoval emise BGS a Photon energy - tedy zatím jediných dvou českých firem, které již na burze v Polsku jsou.

"Na druhou stranu si uvědomuji, jaká je situace, a budeme rádi, když se rozhodne alespoň několik z nich," dodal.

"My bychom byli rádi za pět až deset českých firem," dodala Jaroszová s tím, že firmy by na burze ve Varšavě nemusely vydávat jen akcie, ale i dluhopisy. Polská burza chce totiž získat dominantní postavení v regionu a získat firmy i investory z dalších zemí včetně Česka, Ukrajiny, ale i Británie.

V Praze podle Jaroszové v příštích měsících podobnou akci zopakuje. Jejím největším soupeřem je skupina CEE Stock exchange group - tedy skupina, kterou kontroluje vídeňská burza a kam patří i burza v Praze.

"Varšavská burza je velmi dobrá v získávání malých společností. Ale až bude nějaká investiční banka chystat emisi středně velké společnosti, bude se pravděpodobně rozhodovat spíše podle faktických čísel a reálií firmy. A je pravdou, že kdykoli se dělala emise zároveň v Česku i v Polsku, byla poptávka z Česka několikanásobně vyšší," říká na to generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Podle něj třeba v případě debutu společnosti Pegas v roce 2006 byl zájem v Česku skoro čtyřicetkrát větší než v Polsku. Na druhou stranu do česka již dlouho žádná firma na burzu nepřišla. Naposledy NWR v květnu 2008.

V Polsku mají letos naopak 22 nováčků. Většina z jich je však právě na NewConnectu, kam míří jen velmi malé firmy. Třeba česká BGS Energy zde získala 40 milionů. Nejmenší takzvané IPO v Praze byly AAA Auto Praha za víc než miliardu korun.

I to je důvod, proč se na polském trhu obchoduje mnohem více firem než v Praze. Na druhou stranu s 25 akciemi pražské burzy - z nichž se ve skutečnosti denně obchoduje jen s třinácti - proběhne ročně jen o polovinu méně obchodů než s necelými pěti stovkami firem ve Varšavě.


Varšavská burza (na snímku členka představenstva Beata Jaroszová) chystá v Praze další nábory.

"Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo do Polska dostat pět až deset českých firem," řekla Jaroszová
HN - Libor Fojtík

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru