Aero Vodochody je blízko prodeji více než 20 letounů L-159 irácké armádě. "Po jednání s iráckou stranou známe detailně potřeby jejich letectva. Potřebují tréninkové stíhačky a přesně ty jim můžeme nabídnout," řekl HN v Baghdádu šéf Aera Ladislav Šimek, který do země přijel s misí vedenou ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským. Přesný počet letadel ani hodnotu transakce Šimek neupřesnil, potvrdil však, že by přesáhla 100 milionů dolarů.

I když dojednání přesných podmínek se obvykle táhne měsíce i roky, v Bagdádu to může proběhnout rychle. Ze země se do konce roku 2011 mají stáhnout koaliční síly a armáda musí do té doby vyškolit nové piloty. Iráčanům podobný typ letounů - podzvukové výcvikové stíhačky - zatím zcela chybí. Podle zdroje HN, který zná poměry na iráckém ministerstvu obrany, na obchod Iráčané tlačí a chtěli by jej dokončit na přelomu roku.

Bez souhlasu USA to nejde

Případný prodej má však jeden háček - kvůli vysokému podílu součástek od amerických výrobců s ním musí souhlasit také americká administrativa. USA už přitom zatrhli slibně rozjetý obchod s Bolívií, která chtěla koupit šest strojů.

Aero vyrobilo celkem 72 letounů L-159, vybavených moderní avionikou. Česká armáda jich však používá k výcviku jen 24, dalších pět pak vyměnila se Španělskem za transportní letouny CASA. Zbytek zahálí bez využití v hangárech. Kupce zatím hledala armáda marně, i když jednání probíhala po celém světě.

Nyní se chce Aero podle Šimka plně soustředit jen na několik zemí - největší šance vidí v Afghánistánu či Jordánsku.

Letouny budou před prodejem vyžadovat modernizaci. Volné L-159 jsou jednosedadlové, a aby se daly využít pro trénink pilotů, musí se upravit na dvojsedadlové verze.

Technometra opustí Radotín

Šimek v rozhovoru pro HN také řekl, že firma ukončí provoz dceřiné firmy Technometra v Radotíně, kde pracuje asi 130 lidí, a výrobu přesune do areálu ve Vodochodech. Firma před časem získala zakázku na výrobu podsestav pro největšího světového výrobce podvozků Messier-Dowty za 750 milionů korun.

Nová strategie počítá s ukončením projektu desetimístného letadla Ae270, který Aero rozjelo koncem 90. let společně s tchajwanskou firmou AIDC. "Nebyl to životaschopný projekt, vyrobilo se pět letadel včetně prototypů," řekl Šimek. Aero také zastaví investice do kompozitních součástek v Česku, přičemž plánuje rozšíření jejich výroby v anglické dceřiné společnosti Rotortech.

Vodochodské firmě letos klesne zisk zhruba o polovinu na 200 milionů korun - snížení má na svědomí propad výroby vrtulníků S76 pro americkou korporaci Sikorsky v důsledku krize.

Úspěšní v Iráku

Zetor

Firma podepsala memorandum na dodávku tisíce traktorů za 27 milionů dolarů. Zetor má i šance v tendru na dodávku 2500 rozložených traktorů, které by se v zemi dávaly dohromady.

Česká zbrojovka

Výrobce zbraní podepsal memorandum o výstavbě linky na výrobu munice pro ruční palné zbraně s kapacitou 50 milionů nábojů ročně v hodnotě 200 až 300 milionů eur.

Chemoprojekt

Firma bude s místními spolu-pracovat na zvýšení kapacity dvou rafinerií. Roční potenciál je až 25 milionů dolarů.

Sigmainvest

Šéf firmy Petr Pokorný uzavřel v Bagdádu kontrakt na rekonstrukci vodní čerpací stanice za 3,5 milionu eur.