Vedoucí představitelé Německa, Španělska a Francie během summitu Evropské unie ostře kritizovali šéfa britských konzervativců Davida Camerona za dopis českému prezidentovi Václavu Klausovi, kterým se podle nich snažil zlikvidovat Lisabonskou smlouvu.

Napsal to v sobotu britský list The Guardian, podle něhož konzervativci rovněž ustoupí po očekávaném Klausově podpisu od plánu vyhlásit o smlouvě v Británii referendum.

Cameron poslal v létě Klausovi ručně psaný dopis. V něm mu dal podle britského tisku najevo, že když vydrží a bude podpis smlouvy odkládat, vyhlásí konzervativci po svém očekávaném vítězství v britských volbách příští rok na jaře o "Lisabonu" referendum.

S odvoláním na vysoké britské zdroje The Guardian napsal, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl soukromě britskému premiérovi Gordonu Brownovi, že ho Cameronův dopis rozhněval. Francouzi považovali psaní za pokus reformní smlouvu o EU zlikvidovat.

Stejně tak prý byla popuzena německá kancléřka Angela Merkelová. Podle deníku sdílí obavy bývalého předsedy Evropského parlamentu a vysokého představitele její CDU Hanse-Gerta Pötteringa, podle něhož je Cameronovo jednání nedůvěryhodné.

Španělský premiér José Luis Zapatero údajně dal diplomatům jasně najevo, že Cameronův dopis rovněž považuje za snahu o potopení smlouvy, která má reformovat rozhodovací procesy v unii. 

Podle listu konzervativci zamýšlejí po očekávaném podpisu Václava Klause pod Lisabonskou smlouvou odstoupit od záměru uspořádat o smlouvě referendum. Vysocí představitelé strany uvedli, že Cameron oznámí své "evropské" záměry v příštích týdnech.

Konzervativci versus Brown 

The Guardian tvrdí, že případná konzervativní vláda se zaměří na opětovné získání výjimky v oblasti sociálních práv a zaměstnanosti, od níž po roce 1997 odstoupil bývalý premiér Tony Blair. The Guardian připomíná, že s takovými změnami budou muset souhlasit všechny členské státy EU.

Brown v pátek na summitu důrazně zaútočil na přístup toryů k Evropské unii. V souvislosti s rozhodnutím konzervativců odejít ze středopravého klubu v EP - Evropské lidové strany - a založit vlastní frakci za účasti několika stran z bývalých postkomunistických zemí řekl, že "Konzervativní strana stojí mimo evropský hlavní proud".

"Jsou na okraji Evropy a to je z hlediska britských zájmů ohromná chyba," řekl na summitu labouristický premiér.