Společnosti Shell, OMV a Lukoil (dříve ConocoPhillips) mají zřejmě nárok na ušlé milionové úroky z vysokých pokut, které v roce 2004 dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za údajný kartel tuzemských čerpacích stanic.
Soud za 2,5 roku pokuty zrušil a stát jim pokuty vrátil. ÚOHS nakonec přisoudil firmám úroky v řádech desetitisíců korun, firmy chtěly více. Jejich žalobě na počátku října vyhověl Krajský soud v Brně a vrátil věc ÚOHS, který musí rozhodnout znovu.

"Soud dospěl k závěru, že doba pro vyplacení úroku se musí počítat od doby, kdy firmy přestaly mít možnost s penězi disponovat, tedy od zaplacení pokuty," řekl ČTK soudce brněnského krajského soudu David Raus.

Firmy argumentovaly tím, že pokud by měly peníze na účtech, byly by bankou úročeny a úrok by dosáhl za zhruba dva roky od udělení pokuty do jejího zrušení řádů milionů. Antimonopolní úřad tvrdil, že na úrok mají nárok pouze od doby mezi zrušením jeho výroku soudem a vrácením pokut firmám.

Kartel nevyvrácen, pokuta zrušena kvůli procesním chybám

Firmy dostaly v květnu 2004 pokutu v celkové výši 313 milionů korun za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95 v roce 2001. Podle původního verdiktu ÚOHS měl zaplatit Agip 20 milionů korun, ConocoPhillips 22 milionů, Aral 40 milionů, OMV (který stanice Aralu v ČR posléze koupil) 68 milionů, Shell 65 milionů a největší Benzina 98 milionů korun. Soud sankci na podzim 2006 zrušil kvůli procesním chybám antimonopolního úřadu, k samotnému kartelu se nevyjádřil.

ÚOHS nakonec po odvolání firem loni na jaře rozhodl, že mají na úrok nárok, ale pouze za období 11 dnů v prosinci 2006 po zrušení pokut krajským soudem. Šlo dohromady o 123 000 korun, nikoli o řády milionů. Ne všechny společnosti ale o navrácení ušlých úroků žádaly.

Žádosti o ušlé úroky zatím v praxi úřadu nejsou časté, přestože soudy zrušily řadu pokut vyměřených antimonopolním úřadem. Podobný požadavek vznesly zatím jen firma Tchibo, která v roce 1995 zaplatila pokutu sedm milionů korun, a stavební spořitelny, které ÚOHS pokutoval za kartel. Letos Tchibo uspělo s žalobou u městského soudu v Brně, a stát by mu tak měl zaplatit 1,2 milionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru