Ve Švýcarsku vzniká jeden z prvních fondů na světě, který chce investovat do společností, kde mají velké slovo ženy. Vlastníci švýcarské investiční skupiny Naissance Capital, jenž za novým fondem stojí, totiž věří tomu, že firmy s velkým podílem žen v managementu mají výrazně lepší výsledky než ty s drtivou převahou mužů. Obdobného názoru jsou i Cherie Blairová, manželka Tonyho Blaira, a bývalá kanadská premiérka Kim Campbellová, které nový fond podporují. Informaci přinesl deník Financial Times.

Zástupci fondu mají v plánu začít svou činnost během několika týdnů a doufají, že se jim podaří investovat až dvě miliardy dolarů (asi 35 miliard korun) do veřejně obchodovaných společností po celém světě.

Nepůjde však jen o investice do firem, kde již mají ženy silnou řídící roli. Naopak prostředky fondu půjdou také do společností, kde se ženy na rozhodování nepodílejí téměř vůbec. Po získání vlivu v takových firmách budou vlastníci fondu požadovat větší zastoupení žen v jejich managementu.


Nejde o první projekt tohoto typu. Již v roce 2006 byl založen fond Amazone Euro se stejným cílem. Jeho osud však studie o kladném efektu žen v managementu firem nepotvrdil. Z 18 milionů eur před dvěma lety, má teď fond miliony tři.

Související