V kauze dovozu odpadů z Německa do Libčevsi na Lounsku před třemi lety nebude nikdo potrestán, státní zástupce zastavil trestní stíhání. Rozhodnutí potvrdil lounský státní zástupce Radim Dragoun. Policie původně vyšetřovala 31 lidí, obviněno bylo nakonec devět z nich.

Jednatele jedné z dopravních firem, které se na dovozu odpadu údajně podíleli, státní zástupce i obžaloval. Po vyhodnocení právních nesrovnalostí a na základě posudku německé strany bylo ale trestní stíhání všech osob zastaveno.

Na závěry v kauze odpadů dovezených z Německa do Libčevsi ČTK upozornil právník Antonín Friml. "Bylo jednoznačně prokázáno, že v této kauze nebyly spáchány žádné trestné činy," uvedl advokát.

Zastavení trestního stíhání nyní zkoumá Nejvyšší státní zastupitelství, které ho ještě může znovu obnovit. "Nemám informaci o tom, že by tak učinilo. Činnost některých původně obviněných osob byla vyhodnocena jako přestupek ve správním řízení," řekl Dragoun.

Vlasta Staňková z libčeveského obecního úřadu, která většinu záležitostí kolem odpadu vyřizovala, řekla, že již přestali věci kolem případu sledovat. O zastavení stíhání proto nic nevědí. Podle ní je nyní areál, kde se v minulosti odpad nacházel, uklizený, požár zde připomíná jen několik torz ohořelých objektů. Nyní ho provozuje nový majitel, se kterým obec nemá žádné problémy.

Několik tisíc tun smetí leželo v Libčevsi v areálu bývalého kravína a několikrát hořelo. Obec se definitivně zbavila veškerého nelegálně navezeného odpadu z Německa v květnu 2006.

Výběr událostí kolem dovozu odpadů z Německa do Libčevsi:

5. ledna 2006 - Celníci spolu s pracovníky ČIŽP objevili v Libčevsi nelegální skládku komunálního odpadu z Německa. Odpad byl uložen v areálu kravína, ve dvou silážních jámách a ve skladovací hale.

17. ledna 2006 - Podle německého tisku úřady v Halle začaly kvůli ilegálnímu vývozu odpadů do ČR vyšetřovat německou společnost Dux. Firma údajně figurovala v dovozních prohlášeních, jimiž se v Česku prokazovali řidiči, kteří přiváželi komunální odpad deklarovaný jako plasty. Právníci společnosti tvrzení odmítli.

5. a 6. února 2006 - Požár dvou hal s odpadem v Libčevsi. Podle pozdějších zjištění haly někdo úmyslně zapálil.

8. února 2006 - Skládka v Libčevsi opět hořela.

14. února 2006 - Odpad v Libčevsi opět vzplál.

16. února 2006 - ČIŽP zahájila správní řízení s pražskou společností Bau-24, která odpad v Libčevsi nelegálně uložila.

22. února 2006 - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo úřad v Halle, aby nechal odpad z Libčevsi odvézt.

6. března 2006 - Na společnost Bau-24 byl vyhlášen konkurz. Bau-24 si zatím zřejmě nepřevzala úřední dopis, kterým ji české úřady ukládají do týdne odpady z Libčevsi odklidit.

6. dubna 2006 - MŽP odeslalo dopis do Německa, ve kterém žádá tamní úřady, aby do měsíce zajistily odvoz odpadu. MŽP údajně prokázalo, že odpad pochází z Německa, což protistrana požadovala.

16. - 21. dubna 2006 - Skládka opět hořela. Podle odhadů po požárech zbylo z původních 4000 tun asi 2000 tun odpadu.

20. dubna 2006 - Policie obvinila šest lidí kvůli nelegálnímu dovozu německého odpadu do Česka. Tři z nich podezřívala z navážení odpadu na skládku v Libčevsi.

- Po jednání německých úřadů a zástupců spolkových zemí Saska-Anhaltska a Bádenska-Württemberska bylo oznámeno, že odpad z Libčevsi by měla odstranit spolková země Sasko-Anhaltsko.

21. dubna 2006 - ČIŽP uložila firmě Bau-24 pokutu deset milionů korun.

25. dubna 2006 - Zástupci Saska-Anhaltska na jednání v Praze slíbili zlikvidovat zhruba 2000 tun odpadu z Libčevsi. Část odpadu, u kterého policie neprokázala německý původ, zlikviduje česká strana.

27. dubna 2006 - Společnost Celio začala odvážet odpad na svou skládku u Litvínova na Mostecku.

- Zástupci MŽP ČR a Saska-Anhaltska se dohodli, že německá země odveze celkem 750 tun odpadu - Sasko-Anhaltsko se přihlásilo k 2100 tun, 750 tun je podílem zbylým po požárech.

5. května 2006 - Dokončen odvoz české části odpadu, v Libčevsi zůstal německý podíl.

8. -12. května 2006 - Německá strana nechal odvézt zbylý odpad do spalovny v Sasku.

11. června 2006 - Němci začali odvážet odpad z meziskládky u Litvínova; zůstane zde 215 tun ohořelého textilu, u něhož nelze s jistotou určit, zda skutečně pochází z Německa.

26. června 2007 - Podle tisku lounská státní zástupkyně Zdeňka Benešová obžalovala prvních 15 řidičů, kteří do areálu v Libčevsi dováželi odpad z Německa.

12. března 2008 - Podle severočeského vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD) sedm lidí z celkem 31 osob, které policisté vyšetřovali kvůli dovážení odpadu do Libčevsi, čeká obžaloba.

5. února 2009 - Soudkyně Hana Bachová ČTK potvrdila, že v kauze padla první obžaloba. Před soudem se bude zpovídat jednatel jedné z dopravních firem, které se na dovozu odpadu podílely. V dalších dvou přípravných řízeních kvůli nelegálnímu odpadu je stíháno osm osob, obžaloba dosud nebyla vypracována.

26. října 2009 - Státní zástupce zastavil trestní stíhání v kauze dovozu odpadů do Libčevsi, nikdo nebude potrestán.