Už několik dnů výrazně roste cena benzinu a nafty u čerpacích stanic a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v nejbližších dnech mělo změnit. Řidiči teď mají před sebou po dvouměsíčním zlevňování dobu zdražení. A poměrně výrazného. Jen v tomto týdnu vzroste průměrná cena u pump v řádu desetníků za litr. Velkoobchodní cena benzinu i nafty je pro nejbližší dny vyšší o 45 haléřů a experti předpokládají, že pumpaři zhruba stejnou sumu přihodí i na stojany svých čerpacích stanic.

Nynější průměr podle databáze kartové společnosti CCS se už postupně blíží 28 korunám v případě benzinu a převyšuje 26 korun u litru nafty. "Růst cen na burze v Rotterdamu kopíroval růst cen ropy. A byl v posledních dnech tak prudký, že distributoři to ve svých maržích těžko ztlumí," říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena barelu ropy sice v úplném závěru týdne klesla těsně k hranici 80 dolarů, ale za uplynulý týden vzrostla o 1,5 dolaru a uplynulý měsíc o deset dolarů.

Nastala tak situace přesně opačná oproti minulým letům, kdy naopak po letní motoristické sezoně na začátku zimy ceny klesaly. "Možná lze říci, že po měsících bídy se ekonomika dočasně zlepšila. Těžko říkat, že dlouhodobě. Ale hlavně - komodity jako zlato či ropa se stále těší velké oblibě investorů. Takže jejich cena šla nahoru," říká Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus. Cena ropy se podle něj ale ještě dlouho bude pohybovat v rozmezí 80 až 90 dolarů. To je cena, která se už poměrně vyplatí těžařům i rafinériím.

Podle Čermáka z Colossea měl na nynější vývoj cen ropy kromě optimismu na komoditních trzích vliv rovněž oslabující dolar. "A také je vidět, že ve světě je stále hodně peněz. V různých fondech a podobně. Je otázka, jak dlouho to může pokračovat," soudí analytik.

V Česku ovšem brzy přispěje ke zdražení i od ledna chystané korunové zvýšení spotřební daně z benzinu. Podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu a zároveň ředitele pro jakost ve společnosti Benzina Václava Louly bude další tlak na zvýšení ceny představovat chystané zvýšení podílu biosložek v palivech. Stát chystá změnu norem podle směrnice Evropské unie tak, aby bylo možné například do benzinu přidávat až 10 procent lihu místo současných pěti.

Rafinerie musí zároveň pod hrozbou pokut splnit daný limit minimálního podílu biosložek z ročního množství prodaných paliv. Znamenalo by to nahrazení současného benzinu benzinem E 10, který bude mít vyšší - až desetiprocentní podíl biolihu. "Takové palivo bude samozřejmě dražší, protože samotný líh stojí víc než samotný benzin. A bude také hůře prodejné, protože je u nás starší vozový park, pro který stále vyhovuje benzin s podílem do pěti procent lihu," připomíná Loula.


Ropa a ceny PHM


80,40 dolaru je aktuální cena za barel lehké americké ropy. Jde o mírný pokles po týdnu postupného zdražování.

28 korunám za litr se blíží v Česku průměrná cena benzinu. Některé pumpy - hlavně u hypermarketů - mají cenu až o dvě koruny nižší.

26 korun převyšuje dnes průměrná cena litru nafty. Nafta je už měsíce lacinější než benzin a v dohledné době tahle výhoda vozů na diesel také zůstane.