David Rath rozehrál další velkou hru, která má přinést jemu i jeho sociální demokracii víc moci a vlivu v českém zdravotnictví.

Rath spolu s dalšími 12 hejtmany ze sociální demokracie žádá premiéra Jana Fischera, aby vláda nechala převolit polovinu členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), které dosazuje vláda. A Fischer je o tom ochotný jednat.

„Zástupce správní rady za vládu jmenovala ještě Topolánkova vláda, která už neexistuje. Polovinu z deseti členů správní rady, kteří jsou jmenovaní vládou, by proto měli jmenovat ministři, kteří do ní tam přišli za ČSSD. Chceme správní radu převolit,“ říká stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Hra o 140 miliard

Rath moc dobře ví, že složení správní rady VZP je pro ovlivňování dění ve zdravotnictví naprosto klíčové. Právě správní rada volí a odvolává ředitele VZP, schvaluje mu všechny jeho důležitější plány, a tím výrazně spolurozhoduje o tom, kam pojišťovna (ovládající dvě třetiny trhu) pošle víc než 140 miliard, které jí ročně protečou.

Volba nového ředitele se přitom blíží. Správní rada bude nového šéfa VZP volit už příští duben. Dnes je ve správní radě 30 lidí. Dvacet z nich zvolili poslanci podle zastoupení stran ve sněmovně a 10 lidí do ní jmenovala Topolánkova vláda. Bývalá vládní koalice, kterou vedla ODS, má tak momentálně ve správní radě pohodlnou většinu.

Pokud by se ale sociálním demokratům povedlo převolit pět z deseti členů, které do správní rady jmenuje vláda, tak by v ní byly síly pravice a levice vyrovnané. A ČSSD by stačilo domluvit se s jedním nebo dvěma členy nominovanými za lidovce, aby si v dubnu zvolili nového šéfa VZP.

To, jak je důležité mít pod kontrolou správní radu, hezky ukázal před třemi lety tehdejší ministr Tomáš Julínek. První věcí, kterou v úřadu udělal, byla právě výměna všech lidí, které jmenuje vláda do správních rad pojišťoven.

Sociální demokraté přitom mají slušnou šanci, že se jim jejich plán povede prosadit. „Můžeme o tom otevřít diskusi, ale záležet bude na premiérovi,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr.

A Fischer je k jednání o změnách ve správní radě VZP přístupný. „Pan premiér si požadavky hejtmanů vyslechl a je ochotný o nich jednat,“ připouští Fischerův mluvčí Roman Prorok.

ctete-v-pondeli-530.gif

Související