Shoda dvou největších politických stran na osobě nového českého zástupce v Evropské komisi je podle předsedy ODS Mirka Topolánka vhodná i kvůli riziku, že v opačném případě by strana, která vyhraje jarní parlamentní volby, mohla poté chtít eurokomisaře vyměnit.

Topolánek zároveň představil někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru jako kandidáta ODS do této funkce. Spolu s Vondrou prohlásili, že ČR jako relativně velká země by měla mít ambici zastávat v komisi "ekonomičtější" portfolio, například pro energetiku, průmysl a podnikání nebo dopravu či vědu a výzkum.  Topolánek nechápe, proč ČSSD Vondru jako možného eurokomisaře tak zásadně odmítá.

"Že bychom měli mít právo na určité silnější portfolio, to je pravda. Ale závisí to opravdu i na tom, jak se bude vyvíjet situace kolem lisabonské smlouvy," prohlásil Topolánek.

Šlapání na nohy vlád evropských zemí 

Z Evropy podle něj zaznívají hlasy snažící se ČR penalizovat za průtahy okolo ratifikace tohoto reformního dokumentu. Ten dosud nepodepsal český prezident Václav Klaus a vláda se nyní na poslední chvíli snaží v EU dojednat jím požadovanou trvalou výjimku z Listiny základních práv EU.

Vondra k tomu podotkl, že podle jeho kontaktů s evropskými politiky se unie rychlé řešení snaží najít. "Ale na straně prezidenta musí být jasná záruka, že jakmile se to řešení rychle najde, že smlouvu za ČR neprodleně podepíše," uvedl Vondra. Podle něj by "jakákoliv další protahovaná" znamenala, že "přímo šlapeme na nohy" vládám ostatních členských států.

Když se strany nedohodnou, vybere si premiér sám 

Premiér Jan Fischer dostal v minulých týdnech od velkých stran nominace na budoucího komisaře. ODS navrhuje Vondru, ČSSD prosazuje setrvání nynějšího komisaře Vladimíra Špidly, lidovci navrhli exministra Pavla Svobodu, zelení neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara a komunisté europoslance a kosmonauta Vladimíra Remka.

Vláda původně chtěla mít jméno do říjnového summitu unie, v pondělí ale premiér prohlásil, že má - právě kvůli nutnosti vyjednat pro ČR výjimku - kabinet ještě dva či tři týdny čas. Pokud nebude dosažena shoda mezi stranami, hodlá Fischer s vládou dostát své odpovědnosti a komisaře jmenovat sám.

"Nevylučuji, že se může najít persona mimo ty strany," připustil dnes Topolánek. Upozornil ale v této věci na "riziko chaosu z důvodů té obrovské rivality a vypjatého souboje" mezi ODS a ČSSD. Proto by prý byl pro dohodu mezi stranami.

Ta se však nezdá velmi pravděpodobná. Sociální demokraté Vondru jasně odmítli, především proto, že jej vnímají jako zastánce podle nich chybné politiky úzké spolupráce se Spojenými státy. Podle Topolánka je to však zřejmě jen "nástřel vyjednávací pozice", neboť Vondra pracoval mimo jiné jako náměstek ve vládách vedených ČSSD.

ODS se zase výrazně nelíbí možnost, že by ve funkci pokračoval Špidla. Jako eurokomisař byl prý nevýrazný, nedokázal v komisi pomáhat ČR a doma zase vysvětlovat postoje evropských institucí. Podle Vondry je prý klíčové, aby komisař se svou zemí neztratil kontakt.