Nový šéf Českých aerolinií Miroslav Dvořák už má základní plán, jak šetřit náklady zadluženého státního podniku.

Využije přitom synergií s Letištěm Praha, které zároveň také řídí. V roce 2011 se ČSA podle něj mohou dostat do zisku - pro letošek však ještě naopak počítají s rekordní ztrátou: až 3,2 miliardy korun.

V pondělí byl Dvořák jmenován šéfem představenstva ČSA, a v úterý už rovněž obměněná dozorčí rada schválila jeho plán restrukturalizace.

Jde ovšem v zásadě o původní plán jeho předchůdce v čele ČSA Radomíra Lašáka. I ten počítal letos se zhruba třímiliardovou ztrátou, příští rok ještě se zhruba půlmiliardovým propadem, a v dalším roce už s černými čísly.

Dvořákův plán kopíruje ten Lašákův i dál: počítá tedy s prodejem pěti nadbytečných letadel, obchodů duty free, dále s propouštěním zhruba tisícovky zaměstnanců z původních zhruba 4600 a také s dalším vyjednáváním o snižování platů.

Výnosy: letenky, marketing

"Zaměříme se na redukci nákladů a synergie s letištěm. Výnosy plánuji zvýšit především zlepšením systému prodeje letenek a posílením aktivního marketingu," uvedl včera Dvořák ve svém prvním prohlášení po nástupu do nové funkce.

Konkrétní přínos z užší spolupráce ČSA a letiště přinese podle Dvořáka například centralizace nákupu zboží a služeb, obě firmy mohou společně vyjednávat o lepších podmínkách s dodavateli.

Úspory si slibuje od lepšího využívání letištních kapacit a snížení nákladů na letecký provoz. Synergií obou firem chce využít i v personální oblasti, sloučení některých postů se má týkat i managementu.

Pokračovat budou jednání o platech. Odboráři zatím přistoupili na to, že si už od 1. listopadu sníží piloti mzdy o 15 procent, letušky o deset, další personál o pět procent.

"Bylo by ale potřeba, aby si piloti sáhli až na 30 procent platů," žádá nový šéf dozorčí rady Miroslav Zámečník.

Podle informací HN budou piloti jednat o návrhu, aby jako odškodnění za razantnější ořezání mezd dostali kompenzace.

Jde o takzvaný směnečný program.

"Piloti dostanou záruku ve formě směnky, že jim podnik bude dočasné snížení platů v budoucnu kompenzovat, řekněme za tři roky," vysvětlil Lašák, který s návrhem přišel už před několika dny.

Směnky by dostali piloti místo zaměstnaneckých akcií, které byly také ve hře, ale jejichž vydání je komplikované .

Směnky mají šanci

"Určitě se o směnkách dá jednat, bereme to jako dobrý návrh," potvrdil HN prezident sdružení pilotů Filip Gaspar. Už doposud vyjednané snížení platů by ČSA přineslo roční úsporu 600 milionů korun. Podnik však na nejkritičtější období, které u leteckých firem trvá do jara, potřebuje víc.

Dvořák však zatím neřekl, jak bude probíhat "přelití" peněz z letiště do ČSA.

S tímto záměrem totiž politici v minulých dnech o spojení obou firem rozhodli, když s největší pravděpodobností už zavrhli dříve chystanou privatizaci aerolinek.


Propad

-3,2

Ztráta ČSA bude letos - podle konzervativní prognózy záchrany - činit 3,2 miliardy korun.


Kudy povede cesta
Nové vedení ČSA se chce zaměřit na redukci nákladů a synergii s letištěm. Výnosy má zvýšit zlepšený systém prodeje letenek a posílení aktivního marketingu.
foto: zuzana šmajlerová

Související