Regulační orgány ve Spojených státech dnes odhlasovaly konec garančního programu za dluhy bank. Program tak skončí podle plánu k 31. říjnu. Dalších šest měsíců ale bude existovat záchranná síť, která by řešila takové případy, že by se některá z bank ještě dostala do vážných problémů, oznámila v úterý agentura Reuters.

O ukončení programu s názvem Temporary Liquidity Guarantee Program (TLGP) rozhodlo všech pět členů regulačního panelu Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Smyslem programu je na přechodnou dobu poskytnout dostatečnou likviditu bankám, které to potřebují.

Banky mohou závazky vydávat až do posledního dne platnosti programu. Do stejného data, tedy do 31. října, budou státní orgány také vydávat garance. Platnost garancí skončí k 31. prosinci 2012.

"Mělo by být zřejmé, že nejde o prodloužení programu, ale o jeho ukončení," sdělila předsedkyně FDIC Sheila Bairová. Šestiměsíční lhůtu, kterou výbor navrhl, ale ještě bude nutné schválit. Pokud se tak stane, pomoci se ještě mohou dočkat banky, které se do potíží nedostanou vlastní vinou, ale v důsledku dopadů finanční krize na trh. Garance za dluh, který by daná banka vydala po 31. říjnu, by platila až do 30. dubna 2010.

FDIC v září odhlasovala, že dá prostor pro debatu ke způsobu ukončení programu a navrhla dvě možnosti. První možnost předpokládala, že program skončí na konci října, druhá zahrnovala šestiměsíční nouzovou pomoc. Ta by byla určena jen pro některé banky a to, které banky by jí mohly využít, by se posuzovalo případ od případu.

FDIC program TLGP zavedla loni v říjnu, aby podpořila důvěru v bankovní systém, poskytla finančním ústavům dodatečnou likviditu a snížila riziko, že se klienti vrhnou na banky a začnou z nich hromadně vybírat vklady. To bývá zpravidla spolehlivý způsob, jak přivodit kolaps celého bankovního systému. Vládní garance se vztahují jen na některé nezajištěné či konvertibilní dluhopisy a dluhové nástroje.

Regulační orgány chtějí program postupně ukončit, protože situace na úvěrových trzích se zlepšuje. Zároveň nechtějí podporovat závislost bank na vládní pomoci. FDIC začala program ukončovat už v březnu, kdy prodloužila lhůtu pro emisi garantovaných dluhopisů, zároveň ale účast v programu zdražila.

Nákladnější by mohla být také účast v navrhovaném šestiměsíčním nouzovém programu. Zde ale bude záležet na více okolnostech, mimo jiné i na tom, jak velké riziko bude s takovou garancí spojeno.

Objem nesplacených dluhopisů, které banky v USA vydaly v rámci garančního programu ke 14. říjnu, činil 309,4 miliardy dolarů.