Antimonopolní regulátoři Evropské unie nemají v úmyslu zablokovat plánované převzetí německé automobilky Opel kanadským výrobcem automobilových součástek Magna. Podle agentury Reuters tak uvedl mluvčí Evropské komise Jonathan Todd. Dodal však, že komise hodlá zajistit, aby státní pomoc pro Opel byla v souladu s pravidly.

Americká automobilka General Motors se rozhodla prodat svou divizi Opel společnosti Magna a největší ruské bance Sberbank minulý měsíc. Evropská komise ale vyjádřila pochybnosti ohledně regulérnosti výběrového řízení.

Německo slíbilo, že pokud se GM rozhodne pro Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur (zhruba 116 miliard korun). Objevila se podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.

"Záměrem Evropské komise není zablokování žádné konkrétní dohody. Spíše je naším záměrem zajistit, aby byly peníze dány k dispozici za podmínek vyhovujících pravidlům pro státní pomoc a vnitřní trh," uvedl Todd.

GM má nyní v Opelu pouze 35 procent akcií. Zbývajících 65 procent kontroluje svěřenecký fond, kde jsou dva zástupci GM a dva němečtí zástupci. Předseda fondu Fred Irwin uvedl, že Opelu by mohla do poloviny ledna dojít hotovost. Dodal, že proto není v ničím zájmu, aby se výběrové řízení na kupce pro Opel opakovalo.

Magna a Sberbank podle dohody v Opelu získají 55procentní podíl. Desetiprocentní podíl budou vlastnit zaměstnanci podniku a zbývajících 35 procent zůstane GM. Generální ředitel GM Fritz Henderson v rozhovoru pro list Finacial Times vyjádřil důvěru v to, že konečná dohoda o prodeji Opelu bude podepsána ještě tento týden.