Index svobody tisku 2009

Žebříček vydává každoročně organizace Reportéři bez hranic. Je založen na průzkumu mezi novináři a mediálními odborníky z celého světa. Letošní hodnocení vychází z časového období září 2008 až srpen 2009.

Evropa i nadále drží vedoucí pozice na žebříčku svobody tisku ve světě, ale její postavení není neotřesitelné. Má totiž i své černé ovce, které v žebříčku dlouhodobě klesají. Předstihly je už i některé mladé africké demokracie jako je Mali, Jižní Afrika a Ghana.

Slovensko bylo loni sedmé společně s Belgií a Švédskem. Letos skončilo až 44. společně s Kapverdami a Španělskem. Jako hlavní příčina zhoršení je označen nový kontroverzní tiskový zákon, na jehož základě musejí média na vyžádání zveřejňovat reakce všech osob, kterých se články týkají.

Také Francie zaznamenala propad o osm míst a Itálie o pět. RSF v tom vidí mimo jiné i konflikty francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského premiéra Silvia Berlusconiho s médii.

„Je znepokojující vidět evropské demokracie jako je Francie, Itálie a Slovensko, jak se soustavně propadají v hodnocení rok co rok,“ řekl generální tajemník Reportérů bez hranic Jean-François Julliard. „Evropa by měla jít příkladem v otázkách lidských práv. Jak můžeme odsuzovat jejich porušování v cizině, když se nechováme korektně doma? Obama-efekt, který zajistil USA postup o dvacet míst, není něčím, co by nás uklidnilo,“ dodal Julliard.

Svou poznámkou o Obama-efektu narážel na vývoj v USA, které si s výměnou v Bílém domě polepšily. Podle zprávy nevytváří nová administrativa na média tak silný nátlak jako Bushovi lidé.

Zlepšení zaznamenala například také Gruzie, což autoři zprávy vysvětlují tím, že hodnocení vychází z období po skončení rusko-gruzínské války.

Výrazně si v hodnocení pohoršil naopak Izrael, kvůli krokům vlády a zejména vojenské cenzuře během zimní ofenzivy v Gaze. Z vedoucí pozice na Blízkém východě se tak propadl až za Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Libanon. „Izrael začal doma uplatňovat stejné metody, jaké užívá mimo své území. Zaregistrovali jsme pět zatčení novinářů, některá z nich naprosto nezákonná, a tři případy uvěznění,“ uvádí zpráva Reportérů bez hranic.

Mírně v žebříčku kleslo také Rusko, které se poprvé zařadilo za sousední Bělorusko. Příliš se nepředvedlo ani Turecko usilující o vstup do EU, které se propadlo zejména kvůli omezování médií menšinových Kurdů.

Žebříček zemí podle úrovně tiskové svobody:

1. Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko, Švédsko
6. Estonsko
7. Nizozemsko, Švýcarsko
9. Island
10. Litva

20. USA, Lucembursko, Británie
23. Jamajka
24. Česká republika

43. Francie
44. Slovensko, Španělsko, Kapverdy
50. Rumunsko
68. Bulharsko

153. Rusko

168. Čína
169. Laos
170. Kuba
171. Barma
172. Írán
173. Turkmenistán
174. KLDR
175. Eritrea

Dodržování svobody tisku se za poslední rok zhoršilo také v České republice, i když je jinak ve srovnání se zbytkem světa na vysoké úrovni. Jestliže loni se Česko dělilo o 16. místo například s Nizozemskem a Litvou, letos skončilo na 24. místě za Jamajkou.

Přesný důvod zhoršení situace v Česku RSF v souhrnné zprávě neuvedla, ale na stránkách věnovaných každé zemi zvlášť a průběžně doplňovaných podle událostí po celý rok, je kritizováno uplatňování takzvaného náhubkového zákona, který zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Kontroverzní jsou i tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionová pokuta.