Antimonopolní úřad dal ministerstvu zemědělství pokutu 1,8 milionu korun za chyby v zakázkách, k nimž podepsalo ministerstvo pod vedením tehdejšího ministra v demisi Petra Gandaloviče smlouvy i přes dočasný zákaz úřadu.

Hodnota zakázek z oblasti informačních technologií přesahovala půl miliardy korun, bez otevřeného výběrového řízení je získala Telefónica O2. Uvedl to místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kamil Rudolecký.

Pokuta není pravomocná, ministerstvo se pravděpodobně odvolá k předsedovi úřadu.

ÚOHS se zakázkami začal zabývat v dubnu na základě informací z médií. Pak 24. dubna zahájil správní řízení s ministerstvem a vydal předběžné opatření zakazující uzavření smluv. Téhož dne smlouvy podepsal zastupující ekonomický náměstek ministra Petr Kušnierz, údajně dříve, než ministerstvo obdrželo rozhodnutí ÚOHS faxem. Ministerstvo zemědělství se chce podle Petra Habáně z odboru komunikace s nálezem ÚOHS nejdříve podrobně seznámit. "Je ale velmi pravděpodobné, že se proti rozhodnutí odvoláme k předsedovi Rafajovi," řekl Habáň.

První ze zakázek za se týkala integrace webových portálů, druhá systémové centralizace v rámci ministerstva. První z projektů by měl během dvou let stát 370 milionů a druhý 199 milionů korun. V obou případech ministerstvo nevyhlásilo otevřené výběrové řízení a rovnou uzavřelo smlouvu s Telefónikou O2, v případě zakázky na integraci portálů pak také ještě s firmou T-Soft.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo nakonec smlouvy uzavřelo, nemohl antimonopolní úřad zakázku zrušit. Uložil tedy pokutu, za zakázku na integraci portálů milion korun, ve druhém případě pak 800 000 korun.

Ministerstvo podle antimonopolního úřadu svůj postup odůvodnilo tím, že obě zakázky navazují na podobné zakázky z minulosti a autorská práva, která patří dříve vybrané firmě, tedy Telefónice O2. To sice ÚOHS uznal, neznamená to podle něj ale, že by zakázku nemohl zajistit někdo jiný.

"Z dokumentace rovněž nevyplývá, že by zadavatel provedl jakékoliv šetření mezi dodavateli o možnosti realizace předmětné zakázky," podotkl Rudolecký. Podmínky pro to, aby MZe použilo neveřejný postup, tak nebyly splněny. Zákon o veřejných zakázkách umožňuje řízení bez uveřejnění v případě, že požadovaný produkt je schopen poskytnout pouze jediný dodavatel.

Související