Operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Liberci Karel Vaníček uvedl, že v noci na neděli se situace s padajícími stromy úplně uklidnila. Hasiči nevyjížděli k žádnému, během kalamity jich za 24 hodin odstranili zhruba 250. Na hřebenech Krušných hor napadlo do dneška kolem 30 centimetrů sněhu a slabé srážky neustávaly ani v noci. Všechny silnice v Karlovarském kraji jsou ale sjízdné a vážnější problémy v dopravě nikde nehrozí.

V regionu se uklidnil i vítr, takže se ve vyšších horských polohách už netvoří sněhové jazyky a závěje. Teplota se pohybuje většinou kolem nuly, silnice jsou proto mokré a sníh se na nich už neudrží. Podle Güttnera je dostupný i Klínovec, ovšem bez zimních pneumatik by sem řidiči jezdit určitě neměli. "Z meteorologického radaru a předpovědi se zdá, že by snad už nijak významněji sněžit nemělo," dodal Güttner.

Vsetínsko

Vozovky na Vsetínsku jsou v neděli dopoledne sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Silničáři navíc stále upozorňují na nebezpečí pádu stromů a větví na komunikace. Řidiči by proto měli volit obezřetnou jízdu zejména v horských a lesních úsecích Valašska, kam by neměli zajíždět bez zimní výbavy svých automobilů. Dopravu lokálně komplikují mlhy a dešťové přeháňky, které v horách přecházejí ve sněhové.

Příval sněhu zasáhl Vsetínsko v noci na čtvrtek. Vlivem silného větru a pod přívalem mokrého sněhu padaly stromy. Řada silnic byla neprůjezdná, vyhlášen byl kalamitní stav, který silničáři odvolali v pátek dopoledne. V úsecích Vsetín - Velké Karlovice a Horní Lideč - Střelná stála i vlaková doprava. V důsledku padajících stromů bylo na řadě míst poškozeno elektrické vedení.

Situace na silnicích v Pardubickém kraji se po oteplení zklidnila

Na silnicích v Pardubickém kraji díky oteplení roztál všechen sníh a povrch cest je pouze mokrý. Kvůli popadaným stromům zůstávají uzavřeny pouze tři místní, v zimě neudržované komunikace. Jízdu motoristům v neděli ráno v některých oblastech kraje ztěžoval déšť a mlha, silničáři například na Lanškrounsku upozorňují na možnost ojedinělého pádu větví na silnice. Uzavřeny kvůli stromům popadaným pod tíhou sněhu zůstávají například silnice u Čisté na Svitavsku.

Podle meteorologů by na východě Čech mohlo sněžit již jen v polohách nad 600 metrů čtverečních, nejvyšší denní teploty vystoupají na pět stupňů Celsia, mrznout bude pouze v nejvyšších horských oblastech.

Silnice směrem na Morávku už je průjezdná

Uzavřený úsek silnice směřující na Morávku na Frýdecko-Místecku je od nedělního rána opět průjezdný. Silničáři sice v okolí komunikace budou ještě prořezávat větve, ale už za plného provozu. V regionu jsou tak po kalamitě průjezdné už všechny cesty. Počasí během dnešní noci nezpůsobilo problémy. V regionu nyní spíše prší a teploty se pohybují nad bodem mrazu.

Olomoucko

Silničářům v Jeseníkách se postupně daří zprovoznit další úseky vozovek, které byly od čtvrtka neprůjezdné kvůli popadaným stromům. Uzavřeny tak zůstávají pouze dvě komunikace, které stále blokují polomy. Zbylé cesty jsou podle silničářů na Jesenicku i Šumpersku většinou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Ve vyšších polohách pokrývají silnice zbytky rozbředlého sněhu, řidiči by proto do hor neměli vyjíždět bez zimní výbavy.

Neprůjezdná zůstává na Jesenicku stále silnice z Horního Údolí, což je místní část města Zlaté Hory, k hranici sousedního okresu Bruntál. Cesta se v zimě běžně neudržuje a to, že je zapadaná stromy, silničáři zjistili teprve v pátek dopoledne. Podle dispečera šumperských silničářů je zatím stále uzavřena i silnice v okolí Malé Moravy, která vede z části města Zlatý Potok až k hranicím sousedního okresu Ústí nad Orlicí.

"V lesních úsecích stále hrozí pád sněhem obtížených stromů. V sobotu jsme měli řadu zásahů na silnicích na Skřítek a na Červenohorské sedlo," poznamenal dispečer silničářů.

Komplikace již nejsou na železnici. Pracovníkům drah se totiž v sobotu podařilo zprůjezdnit poslední blokovaný úsek vlakové dopravy v kraji, železniční trať z Hanušovic na Šumpersku do Dolní Lipky.

Královehradecko

Na většině území Královéhradeckého kraje jsou komunikace sjízdné bez potíží, sníh zůstává pouze na cestách v nejvyšších horských oblastech Krkonoš a Orlických hor. Na Rychnovsku je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno několik komunikací. Zhruba centimetr sněhu připadl v noci na neděli také na Trutnovsku, většina silnic je však bez sněhu, silničáři motoristy upozorňují na vrstvu zmrzlého sněhu například na mostech.

Den rekordů: Na Lysé hoře v říjnu nebylo tolik sněhu od roku 1897 - čtěte ZDE

Některé silnice v Libereckém kraji nejsou sjízdné kvůli stromům

V Libereckém kraji po čtvrteční a páteční sněhové kalamitě nejsou sjízdné některé silnice, na nichž zůstaly popadané stromy. Nejhorší situace zůstává v neděli na Jablonecku. Ve více než čtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou se auta nedostanou na kilometry vozovek. Blokují je zlámané stromy a větve, které nevydržely obrovskou tíhu sněhu. Nedá se projet například ulicí Pod Vodárnou, kudy vede vedlejší spojovací silnice mezi Jabloncem a Libercem. ČTK to řekl dispečer jabloneckých technických služeb.

V Libereckém kraji nejezdí vlaky již jenom na trati ze Smržovky do Josefova Dolu. Pravděpodobně se tam provoz obnoví ještě v neděli. V noci na neděli se železničářům podařilo otevřít frekventovanou trať Liberec - Tanvald - Harrachov. Popraskané stromy ji blokovaly od čtvrtka. Ještě v pátek večer v Libereckém kraji nebylo kvůli kalamitě v provozu šest tratí - mimo jiné z Liberce do Turnova a z Liberce do Jablonného v Podještědí.

Související