Komunistická Severní Korea drží v šesti pracovních táborech zřejmě na 154.000 vězňů. Koncem 90. let bylo v těchto gulazích 200.000 vězňů, ale potom úřady čtyři tábory pod mezinárodním nátlakem zavřely. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na informace poslance jihokorejské konzervativní Velké národní strany Jun Sang-hjuna.

"V současné době je v šesti pracovních táborech 154.000 vězňů," řekl poslanec, který informace údajně získal od jihokorejské vlády. Neuvádí už ale, jak se k nimi dostala vláda.
Severokorejští političtí vězni jsou posíláni do těchto táborů bez soudu a v pěti z nich mají zůstat až do konce života přesto, že nová ústava zaručuje respektování lidských práv, řekl poslanec Jun Sang-hjun. Mezi trestné činy, které si zasluhují poslání do pracovního tábora, lze zařadit v podstat vše: od znevážení prezidenta Kim Čong-ila až po pokus opustit zemi.

Denně prý jen 100 až 200 gramů potravin

V pracovních táborech musejí vězni pracovat více než deset hodin denně, nemají žádnou lékařskou péči a dostávají denně jen 100 až 200 gramů potravin. Mají zákaz komunikovat se svými příbuznými. Vězněné ženy jsou pravidelně znásilňovány. Pokud se někdo pokusí o útěk, hrozí mu až trest smrti, říká Jun Sang-hjun.

Kim Čong-il má absolutní moc v komunistickém státě se 24 miliony obyvatel a vězni údajně nemohou být popraveni bez jeho vědomí nebo jeho pokynu.
 
Severní Korea byla dlouho považována za zemi s nejhorším porušováním lidských práv, ale kritiky v tomto smyslu stejně jako existenci gulagů odmítá. Označuje to vše za součást pokusů USA svrhnout její režim.

V dubnu sice Pchjongjang revidoval ústavu a zakotvil do ní respektování lidských práv, ale aktivisté tvrdí, že se v této oblasti nic nezměnilo.