Následky sněhové kalamity, která v uplynulých dnech zasáhla hlavně sever a severovýchod země, se v sobotu večer dařilo postupně odstraňovat. Počet míst, která byla bez proudu, uzavřených silnic a železničních tratí, byl podstatně nižší než v pátek a ještě v sobotu ráno. I tak ale zůstávalo bez elektřiny několik tisíc lidí, hlavně na severu Moravy a Liberecku a Jablonecku. Počasí se zároveň zasloužilo o nezvykle časný začátek lyžařské sezony na českých horách.

Nízkým teplotám lze připsat některá úmrtí. V pátek časně ráno asi umrzl zhruba čtyřicetiletý muž na sídlišti Lehovec v Praze 14, v sobotu brzy ráno se stal zřejmě obětí podchlazení pětapadesátiletý muž v Hlubočepích. Již ve čtvrtek ráno se náhlý příchod zimy pravděpodobně spolu s nadměrným pitím alkoholu nepřímo podílel na úmrtí jedenačtyřicetiletého bezdomovce pod Barrandovským mostem.

Na Frýdecko-Místecku zbýval v sobotu večer poslední uzavřený úsek silnice ve směru na Morávku. Až v neděli nebo v pondělí se asi otevře železniční trať ze Smržovky do Josefova Dvora. Všude jinde by už ale vlaky měly jezdit. Během dne obnovili provoz na řadě míst i silničáři, odpoledne se auta vrátila například na objízdnou trasu na silničním tahu I/35 u Moravské Třebové.

Tisíce lidí bez elektřiny

Největší problémy večer působily přetrvávající výpadky proudu. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové bylo kolem 17:00 bez elektřiny ale už méně než 15.000 zákazníků. Energetici tak v sobotu počet míst bez proudu snížili z desítek tisíc na tisíce.

Výpadky proudu stejně jako uzavření provozu na některých silnicích a tratích v minulých dnech způsobily přívaly sněhu provázené silným větrem. Popadané stromy pak poškodily vedení, respektive zatarasily silnice a koleje.

Potěšení pro lyžaře

Předčasný příchod zimy udělal radost aspoň lyžařům. Například na Černé hoře na Trutnovsku se v sobotu dopoledne rozjel první lyžařský vlek. Prozatím do neděle. Také v Jizerských horách leželo asi 40 až 60 centimetrů sněhu a v Kořenově - Rejdicích pustili lanovku vedle téměř kilometr dlouhé sjezdovky a snowboardového O2 Extra parku.

Je ale otázka, jak dlouho sníh na horách vydrží, s koncem víkendu by měly srážky ustávat a také teploty mají vzrůst.

Související