Sněhová kalamita a popadané stromy na Vsetínsku zablokovaly cestu k autobusu 25 dětem ze zlínské mateřské školy, které se měly vrátit domů ze školy v přírodě. Záchranáři se k dětem ve věku tři až šest let dostali asi po čtyřech hodinách. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Majitelé chaty se dlouho a marně snažili prorazit cestu, ale ani s terénními vozy to nebylo možné. Jejich technika na odstraňování sněhu se při práci porouchala. Ani obecní traktor se zadní radlicí nedokázal přejet metrovou vrstvu těžkého sněhu. O pomoc byli požádáni i hasiči. "Děti byly v pořádku, v teple, i když v chatě bez elektrického proudu. Jedno z dětí bylo zraněno na hlavě a ošetřeno," uvedl Mitáček.

Hasiči nemohli přijet, byli odříznuti

Dodal, že vzhledem k počtu zachraňovaných osob šlo o mimořádnou událost. Operační důstojník chtěl nejdříve na místo vyslat jednotku dobrovolných hasičů obce Horní Bečva, ale na hasiče se nebylo možné dovolat. Několik dnů bez proudu a kalamitní stav je zcela odřízl. Okamžitě byla vyslána jednotka profesionálů z Rožnova pod Radhoštěm.

Hasiči vyjeli s terénním vozidlem Nissan nejdříve na úřad obce Horní Bečva, kde chtěli požádat o další technickou pomoc. Starosta byl v terénu, ale zástupce obce sdělil, že po neúspěšném pokusu jejich lehká technika nestačí. Příjezdovou cestu k chatě pokrývala metrová vrstva sněhu a popadané stromy. Hasiči tedy požádali o pomoc silničáře. Těžký traktor se šípovou radlicí ale byl zrovna v protějších kopcích u Soláně, a proto museli počkat na jeho příjezd.

Horská služba zapadla

Do akce se mezitím zapojila i Horská služba Beskydy, která má sídlo nedaleko chaty na sedm kilometrů vzdálených Pustevnách. Jeden tým se snažil k Mariňáku dostat po hřebenu a druhý z údolí od Horní Bečvy. První však zapadl v hlubokém sněhu. Po marných pokusech prorazit se vrátil zpět na Pustevny.

Druhá skupina dorazila údolím k hasičům u Horní Bečvy s vozem Volswagen Transporter, sněžným skútrem a vozíkem za skútr pro evakuaci více osob.

"Všichni záchranáři počkali na příjezd traktoru s radlicí a pomalu se začali posunovat po cestě k chatě. Hasiči šli před traktorem a postupně odřezávali spadlé stromy. Radlice za nimi odhrnovala těžký sníh a čistila cestu," popisoval Mitáček.

Po příchodu k chatě byli postupně evakuovány děti i tři dospělí z jejich doprovodu. Výprava se poté vrátila do Zlína, kde si své ratolesti vyzvedli rodiče.

Související