Na Lysé hoře leží metr sněhu, což je pro říjen největší množství od roku 1897. Starý rekord 92 centimetrů byl z 29. října 1930. Uvedl to v pátek na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rekordně velké množství sněhu spadlo nejen v Beskydech, ale například i v Orlických horách.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží v průměru 85 centimetrů sněhu, což je pro polovinu října nejvíce za posledních nejméně 50 let. Na některých místech vítr vytvořil až dvoumetrové závěje. Téměř 90 centimetrů sněhu je v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují, zjistila ČTK u pracovníků Horské služby.
Podle Ludvíka Strejčka z Horské služby ve Špindlerově Mlýně je nynější sněžení naprosto výjimečné. "Někteří pamětníci říkají, že hodně sněhu v polovině října v Krkonoších napadlo naposledy někdy v 50. letech minulého století," řekl. Jen v noci na pátek hřebeny zasypalo dalších 20 centimetrů sněhu a v pátek dopoledne stále sněžilo. 

V Jeseníku padl teplotní rekord

Meteorologové v Olomouckém kraji naměřili v Jeseníku rekordní minimální teplotu pro dnešní den. Ve městě bylo vůbec nejchladněji ze všech sledovaných míst, teplota tam klesla 1,2 stupně Celsia pod nulu. Dosavadní teplotní minimum pro 16. říjen činilo minus 0,3 stupně Celsia. K rekordu se přiblížily i teploty v Javorníku, řekla v pátek ČTK Jarmila Palkovská z ČHMÚ v Ostravě.

V Jeseníku neodolal rekord z roku 2006. "Tato hodnota ale nemusí být ještě konečná, neboť teploty pro daný den sledujeme až do 21:00. Večer se tedy ještě může ochladit," upozornila Palkovská. Údaje meteorologů potvrdily vyjádření pamětníků, kteří si v polovině října nepamatují ve městě vydatnější sněhovou nadílku. Zatímco například loni byl ve městě jen sněhový poprašek, dnes tam leží 24 centimetrů sněhu.

Na Jizerce byla obří závěj

Tolik sněhu v polovině října nepamatují v Jizerských horách ani starousedlíci, kteří tam žijí desítky let. Silnici do osady Jizerka pod více než 1000 metrů vysokým Bukovcem přehradila ve čtvrtek zhruba 2,5 metru vysoká a 20 metrů dlouhá závěj.

"Obrovskou závěj u Mořiny jsme nemohli prorazit ani velkým pluhem. Nakonec podnikatel z Jizerky Ondřej Duda vzal frézu, skrz závěj udělal dvoumetrový pruh a pak se rozšířila traktorem," řekl ČTK místostarosta jizerskohorského Kořenova Stanislav Pelc.
Související