Rektorát Západočeské univerzity v Plzni připravuje první odebrání právnického titulu, píše Mladá fronta Dnes. Podle listu by o zkratku Mgr. před jménem měl přijít Jan Harangozzo, obžalovaný v kauze spojené s konkurzní mafií ústeckého soudce Jiřího Berky.

Univerzita jméno Harangozzi oficiálně nepotvrdila, respektuje zákaz ministerstva školství zveřejňovat seznam "rychlostudentů" neboli lidí, kteří práva v Plzni absolvovali v nezvykle krátkém čase. Na rektorátu nyní procházejí seznamy absolventů práv a kontrolují, zda studovali podle pravidel a zda absolvovali všechny potřebné zkoušky.

Zkouška domluvená po telefonu 

Z policejních odposlechů vyplývá, že Harangozzo získával zkoušky jinak než studiem. Jeho přítel Vladislav Větrovec, další obžalovaný v Berkově kauze, Harangozza v odposlechu informuje o tom, že mu zařídil zkoušku ze životního prostředí.


Výběr osobností, které studovaly nebo studují práva na ZČU

Jan Brázda - bývalý náměstek policejního prezidenta. V Plzni absolvoval magisterské studium a v roce 2006 obhájil dizertační práci.


Marek Benda - poslanec za ODS. Studium dokončil v roce 2008.


Eduard Bruna - advokát, v Plzni získal doktorský titul. V jeho advokátní kanceláři nastoupil po svém odchodu z politiky i Stanislav Gross.


Milan Cícer - ředitel finančně analytického útvaru ministerstva financí a bývalý náměstek ředitele protikorupční policie. V roce 2004 ukončil magisterské studium.


Andrea Češková - poslankyně Evropského parlamentu, zastupitelka Prahy 5. Vystudovala UK v Praze (1995), v Plzni v roce 2005 obhajovala rigorózní práci.


Petr Dimun - vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD. Studuje od loňského února, byly mu uznány zkoušky a zápočty z Právnické fakulty UK v Praze a byl přijat do druhého ročníku.


Stanislav Gross - bývalý předseda ČSSD a premiér. V současné době má advokátní praxi. Vystudoval v Praze, v Plzni v roce 2004 obhájil rigorózní práci.


Michal Hala - výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic. Titul JUDr. získal letos v březnu.


Jan Harangozzo - podnikatel, obžalovaný z podplácení v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Studium ukončil v roce 2005.


Milan Jančík - starosta Prahy 5, studium ukončil v roce 2004.


Petr Kužel - prezident Hospodářské komory a pražský zastupitel za ODS, v současnosti studuje pátý ročník.


Michal a Monika Mrázkovi - potomci zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Studium ukončili v roce 2005.


Jiří Pospíšil - poslanec za ODS, bývalý ministr spravedlnosti a současný prozatímní děkan Fakulty právnické ZČU. Vystudoval v roce 1999, titul JUDr. získal v roce 2002. Po nástupu do čela fakulty ukončil svoje další studium na ZČU - od roku 2001 zde usiloval o doktorandský titul PhD.


Aleš Rádl - poslanec za ODS a starosta Černošic.


Jan Ruml - v době studia senátor za US-DEU. Magisterské studium dokončil v roce 2004.


Ivana Řápková - primátorka Chomutova za ODS. Dostudovala v roce 2005.


Milan Šiška - bývalý generální ředitel Celní správy ČR a bývalý náměstek Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Titul JUDr. získal v roce 2006.


Lucie Váchová - Miss ČR roku 2003. Studuje čtvrtý ročník.


Andrea Verešová - modelka. Studovala v Praze, v Plzni složila státní zkoušku.

Podle odposlechu to bylo prostřednictvím bývalého proděkana fakulty Milana Kindla, který rezignoval v souvislosti s odhalením opsané dizertace svého kolegy a také bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Poté začaly vyplouvat na povrch další problémy školy.

Vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek poprvé potvrdilo, že aféra na plzeňské právnické fakultě s případem Berka souvisí. Fakulta podle žalobkyně Daniely Smetanové mohla sloužit konkurzní mafii k získávání kontaktů. V odposleších Berkova gangu se údajně mluví o čtyřech lidech, kterým měl Větrovec studium zajišťovat.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je pověřený řízením fakulty, také řekl, že rigorózní práce bývalého premiéra Stanislava Grosse na plzeňských právech nakonec není. Podle původních informací měla být v trezoru děkana. Na škole chybí podle Pospíšila několik desítek prací. Gross nebyl studentem právnické fakulty v Plzni, nicméně zde skládal rigorózní zkoušku. 

Moje kniha potřebovala k větší prodejnosti skandál, říká Kindl 

Samotný Kindl, který je jednou z ústředních postav současného skandálu, ve čtvrtek v podvečer pokřtil svůj román. Kindl s médii mluví jen minimálně a i během křtu se odmítl ke skandálu vyjadřovat, neodpustil si ale několik sarkastických poznámek k aféře.

"Když jsem tu knížku napsal, (nakladatel) totiž řekl, aby se aspoň trošku prodávala, potřebuje to nějaký skandál," řekl Kindl. "Ta knížka se jmenuje Láska za časů StB a bohužel se mi zdá skoro, že jsem měl prorockého ducha, když jsem ji psal, neboť si připadám jako za časů StB," uvedl dále. Na dotazy ohledně kauzy plzeňských práv nereagoval.

Kindl je zapojený do problémů na Právnické fakultě Západočeské univerzity, které začaly plagiátorskou aférou. Později se objevily pochybnosti o tom, zda bylo studium na plzeňských právech standardní. Někteří studenti ho údajně absolvovali za nepřiměřeně krátkou dobu, na fakultě také chybí některé závěrečné práce.

Média upozornila i na mimořádně rychlá studia některých politiků, policistů a úředníků. Mluví se o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami. Kindl se kvůli aféře vzdal funkce proděkana a ke konci října prý školu zcela opustí.

Ministerstvo školství se rozhodlo podat kvůli aféře trestní oznámení. Vyzvalo také Západočeskou univerzitu, pod níž plzeňská práva spadají, aby přezkoumala udělení diplomů a případně odebrala titul těm studentům, kteří ho nezískali oprávněně.

Související