Předčasný příchod zimy se silným sněžením a větrem už třetí den komplikoval život především lidem v severních a severovýchodních částech Česka. Nepřízeň počasí si v pátek vyžádala tři lidské životy. V některých oblastech se od rána výrazně zhoršila situace v dodávkách proudu, Jablonec nad Nisou musel dopoledne kvůli sněhu vyhlásit kalamitu. Podařilo se naopak zprůjezdnit některé železnice a nesjízdné silnice. Na horách ležela v pátek sněhová pokrývka v rekordní výši, někde se už o víkendu objeví první lyžaři.

Špatné počasí už má oběti na životech. Dva muži v pátek zemřeli při dopravních nehodách, jeden havaroval v chumelenici na dálnici D5 na Tachovsku, druhý dostal smyk na namrzlé vozovce na Novojičínsku. V Praze ráno umrzl bezdomovec. Přívaly sněhu poškozují i lesy.

SLEDOVALI JSME ON-LINE - ZDE

S velkými problémy se potýkali energetici. Od rána vzrostl počet okresů, kde museli vyhlásit kalamitu, na jedenáct, protože se zhoršila situace na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku. Za dopoledne stoupl počet domácností bez proudu z 45.000 na 60.000, nejhorší situace byla na Vysočině, řekla ČTK mluvčí firmy ČEZ Eva Nováková. Škody se odhadují na desítky milionů korun.

Nejméně tři železniční tratě zůstanou kvůli sněhové kalamitě mimo provoz až do soboty. Na úsecích Hanušovice - Dolní Lipka a Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem navíc nemohla být zavedena náhradní autobusová doprava. Ve 13:00 bylo neprůjezdných 12 tratí, ráno jich bylo dokonce 16. Průjezd vlaků komplikují hlavně spadlé stromy, koleje poškozeny nebyly.

Důležitý tah na Moravu uzavřen

Silničáři na Vsetínsku dopoledne odvolali kalamitní stav, protože se jim podařilo všechny silnice zprůjezdnit. Problémy přetrvávají na důležitém silničním tahu I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku, kde padaly stromy a uzavírka potrvá minimálně do pondělí.

Nesjízdné komunikace ztěžovaly dopravu také v Moravskoslezském kraji.

V Jablonci vyhlásila radnice sněhovou kalamitu

Vedení Jablonce nad Nisou vyhlásilo v pátek ve městě kalamitu. Hlavním důvodem jsou pády stromů do drátů elektrického vedení i na silnice a množství neodklizeného sněhu. Starosta Petr Tulpa obyvatele vyzval, aby raději nevycházeli. Ve městě nefungovala teplárna, bez tepla bylo asi 10.500 domácností.

Přívaly sněhu poškodí podle státního podniku Lesy České republiky minimálně desítky tisíc metrů krychlových dříví.

Nástup zimy způsobil klientům domácích pojišťoven již tisíce škod za desítky milionů Kč. Nejvíce pojistných událostí vzniklo při nehodách vozidel, část ale také na domech především na severu Čech a Moravy.

Rekordní sněhová nadílka 

Některé české hory zaznamenaly rekordní sněhovou pokrývku, na hřebenech Krkonoš leželo v pátek v průměru 85 centimetrů sněhu, téměř 90 centimetrů sněhu bylo v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují, metrová sněhová vrstva pokryla beskydskou Lysou horu, což je pro říjen největší množství sněhu od roku 1897. V okolí horského střediska Ovčárna v Jeseníkách leželo asi 65 centimetrů sněhu.

O víkendu už se bude lyžovat na Černé hoře v Krkonoších, běžkaři mohou vyrazit i do Jeseníků, stopy se tam však zatím upravovat nebudou.

Ve čtvrtek teploty přes 10 stupňů

Sněžení by na území České republiky mělo ustat v pondělí. Vyplývá to z týdenní předpovědi zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Do neděle meteorologové očekávají déšť se sněhem a ve vyšších polohách sněhové srážky.

Nejvyšší denní teploty by měly v příštím týdnu postupně stoupat, ve čtvrtek už mají překročit deset stupňů. Noci ale budou i po víkendu chladnější, od neděle do středy se budou průměrné nejnižší noční teploty pohybovat pod bodem mrazu. Od pondělí do čtvrtka by mělo být oblačno, příští víkend pak zřejmě bude deštivý.

SLEDOVALI JSME ON-LINE: 

Sledovali jsme online

 
16.10.2009 08:41 | 7:15 Liberecký kraj
V Libereckém kraji napadlo do pátečního rána dalších deset až 15 centimetrů nového sněhu, stále sněží, nejvíce na Jablonecku. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, bez zimních pneumatik by motoristé neměli vyjíždět. Do hor doporučují silničáři sněhové řetězy.

Neprůjezdná je podle policie kvůli popadaným stromům silnice z Jablonce do Liberce přes Lukášov a také silnice z Jablonce Kokonína na Pulečný. Uzavřena je také méně důležitá komunikace z Horního Prysku na Polevsko na Českolipsku.
16.10.2009 08:45 | 7: 40 Moravskoslezský kraj a Vysočina
V Moravskoslezském kraji zůstávají kvůli popadaným stromům uzavřeny dvě silnice a jedna železniční trať. Na Bruntálsku se řidiči nedostanou z Pusté Rudné ke křižovatce s Karlovicemi. Na Frýdecko-Místecku platí zákaz vjezdu směrem na Morávku. Ostatní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Během noci v kraji sněžilo jen místy, většinou drobně.
 
Dopravu na Vysočině komplikují stromy padající pod tíhou mokrého sněhu. Hasiči je během noci odstraňovali v téměř čtyřech desítkách případů. Největší problémy způsobovaly padající stromy a větve na Havlíčkobrodsku, Žďársku a na severu Jihlavska.
16.10.2009 08:46 | 8:01 Rychnovsko
Na Rychnovsku zůstává uzavřeno několik silnic kvůli akutnímu riziku pádu stromů, v horských oblastech Královéhradeckého kraje na cestách leží zhruba pět centimetrů sněhu. ČTK o tom informoval výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima.
16.10.2009 08:47 | 8:15 Pardubický kraj
Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku bude zavřený minimálně ještě po celý den. Hřebečský tunel je uzavřený kvůli opravám a objízdná trasa vedla po staré komunikaci. Silničáři a policisté úsek ve čtvrtek uzavřeli, protože zde padaly stromy a několik jich dokonce spadlo na auta. ČTK to v pátek řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.
16.10.2009 08:49 | 8:25 Ústecký kraj
V Krušných horách v noci připadlo 20 centimetrů sněhu. Kvůli silnému větru se ve vyšších polohách Ústeckého kraje tvořily závěje. Provozní náměstkyně Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská v pátek ČTK řekla, že silnice v kraji jsou sjízdné, na některých je ujetá vrstva sněhu. Největší problémy nadělalo počasí v noci na Děčínsku, kde se lámou kvůli těžkému sněhu stromy.
16.10.2009 08:50 | 8:36 Doprava na železnici
Kvůli sněhové kalamitě nejezdí vlaky v úseku Nový Bor-Svor, v úseku Žďár nad Sázavou - Sázava u Žďáru, v úseku Frýdlant nad Ostravicí - Frenštát pod Radhoštěm, v úseku Havlíčkův Brod - Chotěboř, v úsecích Smržovka - Jablonec nad Nisou a Harrachov - Tanvald, v úseku Heřmaničky - Sudoměřice u Tábora, v úseku Mikuláčovice dolní nádraží - Panský, v úseku Bílý Potok pod Smrkem - Raspenava, v úseklu Svitavy - Květná, v úseku Liberec - Turnov, v úseku Rumburk - Krásná Lípa, v úseku Vamberk - Rokytnice v Orlických horách, v úseku Josefův Důl - Smržovka, v úseku Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem, v úseku Horní Lideč - Střelná, v úseku Hanušovice - Dolní Lipka a v úseku Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem.
16.10.2009 08:54 | 8:44 Vsetínsko
Silničáři na Vsetínsku se i přes noc a ráno potýkali s následky sněhové kalamity. Situace se  ale výrazně zlepšila, většina silnic je průjezdných, řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Uzavřeny tak zůstávají jen dvě komunikace, ze Vsetína přes Dušnou na Bystřičku a také cesta z Velkých Karlovic až ke hranicím se Slovenskem.
16.10.2009 08:55 | 8:53 Karlovarský kraj
V Karlovarském kraji začalo v noci vydatněji sněžit a do pátečního rána napadlo ve vyšších horských polohách přibližně 20 centimetrů sněhu. Všechny silnice v regionu jsou však prozatím sjízdné, byť v Krušných horách je třeba zvýšené opatrnosti. Během dopoledne jsou očekávány další srážky.

 

16.10.2009 08:56 | 9:01 Jihočeský kraj
V západní části Jihočeského kraje vytrvale sněží, všechny silnice jsou ale s opatrností sjízdné. Potíže se po ránu vyskytly po silných sněhových přeháňkách na Prachaticku a Vimpersku, řekl ČTK dispečer krajských cestářů Jan Zmek. Řidiči tam projedou s maximální opatrností a musí počítat i s možností pádu větví i celých stromů.
16.10.2009 09:02 | 9:09 Energetika
ČEZ v pátek ráno vyhlásil kvůli počasí kalamitní stav také na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku. ČTK to sdělila mluvčí energetiků Eva Nováková. Počet okresů s problémy v dodávkách proudu tak vzrostl na jedenáct, opravy nadále komplikuje sněžení, padající větve a stromy a špatná přístupnost terénu.
16.10.2009 09:06 | 9:14 Jablonec nad Nisou bez tepla

Většina obyvatel ve více než čtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou je od pátečního rána znovu bez tepla a teplé vody. Teplárna přestala s dodávkami již ve čtvrtek v 03:00 kvůli výpadku elektrické energie.

V noci na pátek sice začaly teplo a teplá voda do města znovu proudit, ale výpadky elektřiny pokračovaly. Od dnešních 05:30 teplárna kvůli velké poruše na elektrickém vedení nedodává teplo a teplou vodu do žádné ze zhruba 10.500 domácností.

16.10.2009 09:21 | 9:21 Jeseníky
V okresech Šumperk a Jeseník jsou kvůli popadaným stromům stále uzavřené některé silnice. Ostatní cesty jsou ale podle okresních správců silnic s opatrností a zimním vybavením sjízdné. Ve vyšších polohách leží na vozovkách sněhová kaše, ostatní cesty jsou mokré a holé. Problémy přetrvávají i na dvou železničních úsecích. V Jeseníkách přestal sníh padat ve čtvrtek pozdě večer a sněžit opět začalo v pátek nad ránem.
16.10.2009 09:25 | 9:26 Havlíčkobrodsko

Na Havlíčkobrodsku jsou od páteční noci bez elektrického proudu stovky domácností a kvůli sněžení se situace ještě zhoršuje, protože do vedení padají další vyvrácené stromy.

Energetici v pátek v tomto okrese vyhlásili kalamitní stav. Výpadky elektřiny jsou nečastější na Chotěbořsku, na Světelsku a v Havlíčkově Brodě, řekla ČTK mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková. Porucha na vedení vysokého napětí byla zjištěna také na Žďársku, a to u obce Kadov. Bez proudu je kvůli tomu několik desítek odběrných míst.

16.10.2009 09:27 | 9:31 Liberecký kraj - uzavřená ZOO
Polámané stromy a větve stále blokují silnice i železniční tratě v Libereckém kraji. Až do pondělí kvůli zůstane ze stejných důvodů uzavřena i liberecká zoologická zahrada, kde těžký mokrý sníh způsobil řadu polomů. Stromy a větve popadaly i do expozic a způsobily po červencovém orkánu další majetkové škody. Zvířata jsou ale v pořádku. Dokud sníh nezmizí i z ostatních stromů, které i nadále hrozí zřícením, není možné návštěvníky z bezpečnostních důvodů do areálu vpustit, řekl ČTK mluvčí zoo Ivan Langr.
16.10.2009 09:31 | 9:35 Plzeňský kraj
V Plzeňském kraji napadlo v noci na pátek asi deset centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné, v terénu jsou silničáři ve většině kraje. Sjízdná je i dálnice D5.
16.10.2009 09:36 | 9:44 Vsetínsko zůstává bez proudu
Na severní a střední Moravě je stále většina lidí po čtvrteční sněhové kalamitě bez proudu. Nejhorší situace je na Vsetínsku, kde je bez elektřiny okolo 20.000 odběrných míst. Energetici v této oblasti evidují 12 poruch na vysokém napětí. Již od ranních hodin přibývají další a další hlášení, řekla v pátek  ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová.
16.10.2009 09:45 | 9:51 V Ústeckém kraji bez proudu 2500 domácností
V Ústeckém kraji je bez dodávek elektřiny asi 2500 domácností na Děčínsku a Ústecku. Přerušily je větve z namrzlých stromů, které padají do vedení. ČTK to řekla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Dodala, že energetici poruchy neustále odstraňují.

16.10.2009 09:51 | 9:57 V Jablonci nad Nisou vyhlášena kalamita

Jablonecká radnice vyhlásila v pátek ve více čtyřicetitisícovém městě kalamitu. Hlavním důvodem jsou pády sněhem obtěžkaných stromů do drátů elektrického vedení a na silnice.

Ve městě leží více než půl metru sněhu a radnice není schopná uklízet všechny komunikace a chodníky. ČTK to řekl starosta Petr Tulpa.

16.10.2009 10:19 | 10:19 Na namrzlé vozovce zemřel ve Studénce muž
Při střetu dvou osobních automobilů ve Studénce na Novojičínsku zemřel v pátek ráno čtyřiačtyřicetiletý řidič. Muž dostal na namrzlé vozovce smyk a vjel do protisměru, kde se srazil s dalším autem, řekl ČTK mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík.
16.10.2009 10:32 | 10:32 Hlavní tah na Moravu uzavřen až do pondělí
Hlavní tah na Moravu, silnice I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku, bude uzavřený pro kamionovou i osobní dopravu až do pondělních zhruba 10:00. Původní trasa, která vede přes hřebečský tunel, je kvůli opravám mostu zavřená až do listopadu. Na objížďku po staré silnici zase stále padají stromy, které by mohly ohrozit řidiče, řekl ČTK provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.
16.10.2009 10:39 | 10:41 Ve čtvrtek teploty přes 10 stupňů

Sněžení by na území ČR mělo ustat v pondělí. Vyplývá to z týdenní předpovědi zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší denní teploty by měly v příštím týdnu postupně stoupat, ve čtvrtek už mají překročit deset stupňů. Noci ale budou i po víkendu chladnější, od neděle do středy se budou průměrné nejnižší noční teploty pohybovat pod bodem mrazu. Od pondělí do čtvrtka by mělo být oblačno, příští víkend pak zřejmě bude deštivý.

16.10.2009 10:41 | 10:44 Mimo provoz zůstává 13 tratí
Kvůli přívalům sněhu bylo v pátek v 9:00 mimo provoz 13 železničních tratí, dalších pět úseků se železničářům podařilo zprovoznit. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení Českých drah.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally průjezd vlaků nejčastěji komplikují popadané stromy nebo stržené troleje. "Zatím to vypadá tak, že nikde nebyly poškozeny koleje," dodal.
16.10.2009 10:44 | 10:55 V Jeseníku trvá kalamitní stav

V Jeseníku nadále trvá kalamitní stav, který vyhlásila ve čtvrtek dopoledne radnice. Místní technické služby společně s hasiči, které město povolalo na pomoc, pracují zejména na ořezávání větví stromů zatížených mokrým sněhem, u nichž hrozí pád.

Ve městě opět sněží, kalamitní stav zřejmě potrvá minimálně do soboty, řekl ČTK ředitel technických služeb Jan Prejda. Kalamitu v okrese i v sousedním Šumpersku vyhlásili ve čtvrtek kvůli výpadkům proudu i energetici.

16.10.2009 10:56 | 11:10 Sněhová kalamita - mapa
16.10.2009 11:12 | 11:16 Vsetínsko - prázdniny pro školáky
Sněhová nadílka, silný vítr a následné výpadky elektřiny potěšily na Vsetínsku pouze školáky, kteří se tak radovali z nečekaných prázdnin a mohli se vyřádit na sněhu. Kalamita, která v regionu odřízla od proudu zhruba 20.000 odběrných míst, sužuje Valašsko již druhý den. Energetikům se postupně daří dodávky obnovovat, přesto jsou stále ještě obce, kde lidé na elektřinu čekají.
16.10.2009 11:16 | 11:18 Vysočina - vlaky stojí na třech tratích
Dopravu na Vysočině komplikují stromy padající pod tíhou mokrého sněhu. Kvůli spadlým stromům od rána nejezdí vlaky na Havlíčkobrodsku na trati Havlíčkův Brod - Chotěboř a na Žďársku mezi Žďárem nad Sázavou a obcí Sázava. Od 08:15 se kvůli stromům na kolejích zastavil provoz také mezi Jihlavou a Rantířovem na trati ve směru na České Budějovice. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.
16.10.2009 11:18 | 11:21 Enormní zátěž pro hasiče
Nynější husté sněžení a silný vítr v některých částech republiky zaměstná hasiče mnohonásobně více než jindy. Jen od páteční půlnoci do 07:00 vyjeli k více než stovce mimořádných událostí, které souvisely se špatným počasím. Ve čtvrtek to bylo přes 650, sdělil ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Petr Kopáček. Přitom v úterý, kdy sníh a vítr republiku nesužovaly, hasiči podle internetových stránek nemuseli vyjet k žádné události způsobené počasím.
16.10.2009 11:46 | 11:40 Liberecký kraj - na 20.000 domácností bez elektřiny
Kvůli polomům je na Liberecku a Jablonecku bez elektřiny na 20.000 domácností. Dál proto v regionech platí kalamitní stav vyhlášený ve čtvrtek. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ na severu Čech Soňa Holingerová Hendrychová. Energetici evidují v severních Čechách 17 poruch na vysokém napětí a desítky poruch na nízkém napětí. Na jejich odstranění se intenzivně pracuje, poruch ale stále přibývá, takže se jejich počet prakticky nesnižuje. Polámané stromy a větve zablokovaly také další železniční tratě. Z Liberce přestaly jezdit vlaky do Jablonného v Podještědí a do Raspenavy.
16.10.2009 11:48 | 11:52 Jablonec - výjimečný stav minimálně do pondělí
"Pokud to není nezbytně nutné, lidé by měli zůstat doma," vyzval obyvatele Jablonce nad Nisou starosta Petr Tulpa. Podle Borka Tichého z tiskového oddělení radnice nebude město uklízet podle harmonogramu zimní údržby, ale podle aktuálního vývoje situace. Omezeně se budou uklízet chodníky a také méně využívané silnice třetí třídy. "Kalamitní štáb se znovu sejde až v pondělí v osm hodin ráno, do té doby bule určitě výjimečný stav trvat," dodal Tichý.
16.10.2009 12:00 | 12:01 Sněžení poškodí lesy
Přívaly sněhu posledních dní poškodí podle státního podniku Lesy České republiky minimálně desítky tisíc metrů krychlových dříví. V lesích hrozí pády stromů, lidé by do lesů neměli chodit. ČTK o tom  informoval mluvčí Lesů ČR Michal Kačena.

Brzké sněžení a teploty okolo bodu mrazu jsou podle lesníků jednou z nejhorších kombinací počasí, která může nastat. Kačena připomněl, že například v roce 2006 mokrý sníh poškodil v Česku celkem 2,5 milionu metrů krychlových dřeva. Roční těžba Lesů ČR se pohybuje mezi sedmi až osmi miliony metrů krychlových.
16.10.2009 12:01 | 12:08 Do Jeseníků mohou vyrazit běžkaři
Do Jeseníků už mohou díky vydatné sněhové nadílce v uplynulých dnech vyrazit běžkaři. Například v okolí horského střediska Ovčárna leží až 65 centimetrů sněhu. Sněhová pokrývka je však těžká a běžecké stopy nebudou strojově upravené, túry proto budou fyzicky náročnější, řekl ČTK náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš. Loni běžkaři mohli v Jeseníkách poprvé na túru až koncem listopadu. V horách platí od čtvrtka druhý stupeň lavinového nebezpečí.
16.10.2009 12:09 | 12:10 V Praze zemřel bezdomovec
Letošní zima si v Praze zřejmě vybrala první oběť. Pod Barrandovským mostem zemřel ve čtvrtek ráno bezdomovec, za smrt asi může chladné počasí. ČTK o tom v pátek informoval mluvčí pražských strážníků Jan Čihák. Podle policie muž zemřel po nadměrném pití alkoholu.
16.10.2009 12:15 | 12:16

Špičkové koně už dostal do tepla, sám se zahřívá slivovicí - ZDE

Oblast Velkých Karlovic na Vsetínsku, kde má ustájené svěřence i známý trenér František Holčák, zasáhla sněhová kalamita nejvíc.

16.10.2009 12:17 | 12:21 Ve Slaném nebudou uklízet sníh zhruba ve stovce ulic
Ve Slaném na Kladensku vydali městskou vyhlášku vymezující místa, na nichž v zimním období nebude odklízen sníh. Radní tak reagovali na takzvanou chodníkovou novelu, podle níž se obce musejí starat o všechny komunikace, které jsou v jejich majetku. Předtím chodníky uklízeli majitelé nemovitostí. Údržba nově nebude zajišťována na chodnících zhruba ve stovce ulic. Město by na úklid nemělo peníze, ani by ho nebylo schopno technicky zajistit, řekl v pátek novinářům místostarosta Jaroslav Hložek (nezávislý).
16.10.2009 12:20 | 12:25 Míst bez elektřiny přibývá
Energetikům se nedaří zvládat krizi způsobenou počasím. Počet odběrných míst bez proudu vzrostl od rána na 60.000. Nejhorší situace je na Vysočině, kde hustě sněží. Pod tíhou sněhu se lámou stromy, které trhají vedení, řekla ČTK mluvčí firmy ČEZ Eva Nováková.
16.10.2009 12:26 | 12:28 Na Lysé hoře padl rekord
Na Lysé hoře leží metr sněhu, což je pro říjen největší množství od roku 1897. Starý rekord 92 centimetrů byl z 29. října 1930. Uvedl to na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Rekordně velké množství sněhu spadlo nejen v Beskydech, ale například i v Orlických horách.
16.10.2009 12:27 | 12:31 V Krkonoších nejvíce sněhu za posledních 50 let
Na hřebenech Krkonoš nyní leží v průměru 85 centimetrů sněhu, což je pro polovinu října nejvíce za posledních nejméně 50 let. Na některých místech vítr vytvořil až dvoumetrové závěje. Téměř 90 centimetrů sněhu je v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují, zjistila ČTK u pracovníků Horské služby.
16.10.2009 12:56 | 12:50 Silničáři na Vsetínsku odvolali kalamitní stav
Silničáři na Vsetínsku odvolali v pátek dopoledne kalamitní stav, který byl kvůli přívalu sněhu a následnému pádu stromů na vozovky vyhlášen ve čtvrtek ráno. Všechny silnice jsou průjezdné, řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Silničáři však nadále zůstávají v pohotovosti, v regionu totiž stále sněží a nebezpečí pádu přetížených stromů trvá. Platí kalamitní stav vyhlášený energetiky.
16.10.2009 12:56 | 12:57 Horalé tolik sněhu v říjnu nepamatují
Tolik sněhu v polovině října nepamatují Jizerských horách a v Krkonoších ani starousedlíci, kteří tam žijí desítky let. Silnici do osady Jizerka pod více než 1000 metrů vysokým Bukovcem přehradila už ve čtvrtek zhruba 2,5 metru vysoká a 20 metrů dlouhá závěj.
16.10.2009 12:59 | 13:01 V Karlovarském kraji opět sněží
V Karlovarském kraji v noci vydatně sněžilo a do pátečního rána napadlo ve vyšších horských polohách kolem 20 centimetrů sněhu. Znovu sněžit začalo v poledne, všechny silnice v regionu jsou ovšem zatím sjízdné. V Krušných horách je třeba dbát zvýšené opatrnosti. ČTK to oznámil šéf zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.
16.10.2009 13:00 | 13:04 V Jeseníku padl teplotní rekord
Meteorologové v pátek v Olomouckém kraji naměřili v Jeseníku rekordní minimální teplotu pro dnešní den. Ve městě bylo vůbec nejchladněji ze všech sledovaných míst, teplota tam klesla 1,2 stupně Celsia pod nulu. Dosavadní teplotní minimum pro 16. říjen činilo minus 0,3 stupně Celsia. K rekordu se přiblížily i teploty v Javorníku, řekla ČTK Jarmila Palkovská z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.
16.10.2009 13:02 | 13:08 Mimo provoz zůstává kvůli sněhu osm tratí
Kvůli přívalům sněhu bylo v pátek ve 12:45 mimo provoz osm železničních tratí, dalších více než  20 zablokovaných úseků se železničářům podařilo zprovoznit. ČTK o tom informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Průjezd vlaků nejčastěji komplikují popadané stromy, koleje nebyly nikde poškozeny.
16.10.2009 13:07 | 13:09 Úseky mimo provoz

Železniční úseky mimo provoz dnes ve 12:45:

 

Hanušovice - Dolní Lipka (Olomoucký kraj/Pardubický kraj)

Hanušovice - Staré Město (Olomoucký)

Rokytnice - Vamberk (Královéhradecký)

Jedlová - Mlýny - Česká Kamenice (Ústecký)

Jedlová - Svor (Ústecký)

Rumburk - Panský - Mikulášovice (Ústecký)

Rumburk - Šluknov - Mikulášovice (Ústecký)

Rumburk - Jedlová (Ústecký)

16.10.2009 13:34 | 13:30 Na Černé hoře v Krkonoších se bude o víkendu lyžovat
Na vrcholu Černé hory u Janských Lázní v Krkonoších se bude o víkendu lyžovat. Pojede vlek Sport 1 a upravena bude 300 metrů dlouhá sjezdovka. Dříve lyžování na Černé hoře v minulosti nikdy nezačalo, řekl v pátek ČTK šéf černohorského areálu Petr Hynek.
16.10.2009 14:22 | 14:22 Tři tratě zůstanou kvůli sněhu mimo provoz do soboty
Nejméně tři železniční tratě zůstanou kvůli sněhové kalamitě mimo provoz do soboty. Na úsecích Hanušovice - Dolní Lipka a Hanušovice - Staré město pod Sněžníkem navíc nebyla kvůli nesjízdným silnicím zavedena náhradní autobusová doprava. Oznámilo to tiskové oddělení Českých drah.

Třetí tratí, která zůstane mimo provoz, je úsek z Frýdlantu v Čechách do Jindřichovic pod Smrkem, kde dopravu zajišťují autobusy.

Ve 13:00 byl kvůli sněhové kalamitě zastaven provoz na 12 tratích. Po poledni Správa železniční dopravní cesty obnovila provoz na trati Liberec - Raspenava. Průjezd vlaků nejčastěji komplikují popadané stromy, koleje nebyly nikde poškozeny.
16.10.2009 14:42 | 14:40 Bez proudu v Ústeckém kraji zůstává 1000 domácností

V Ústeckém kraji je bez dodávek elektřiny asi 1000 domácností na Děčínsku v oblasti obcí Kytlice a Mlýny. Přerušily je větve z namrzlých stromů, které padají do vedení.

Naopak v Petrovicích na Ústecku a okolí České Kamenice na Děčínsku, kde proud ráno nešel v asi 2500 domácnostech, se energetikům už podařilo dodávky obnovit. ČTK to řekla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Dodala, že energetici poruchy neustále odstraňují.

16.10.2009 14:43 | 14:46 V Libereckém kraji opět sněží, dopravu komplikují polomy

V Libereckém kraji začalo po poledni znovu sněžit, silnice jsou ale většinou mokré a sjízdné, místy leží zbytky rozbředlého sněhu. Dopravu výrazně komplikují hlavně polámané stromy a větve, kterých neustále přibývá, řekl ČTK náměstek ředitele krajské správy silnic Jiří Daníček.

Neprůjezdná je kvůli polomům silnice z Jablonce přes Lukášov do Liberce. Kvůli sněhu je neprůjezdná také silnice kolem přehradní nádrže Souš, která slouží jako zdroj pitné vody. Silnice se ale pravidelně s prvním sněhem pro dopravu uzavírá.

16.10.2009 14:45 | 14:55 Jihomoravští silničáři nemají co uklízet, proto soutěžili
Jihomoravští silničáři si v pátek v Brně otestovali své řidičské schopnosti v cestářském rodeu. Bez obav si to mohli dovolit. Zatímco jejich kolegové v jiných částech republiky bojují se sněhem, na jihu Moravy neleží ani vločka. Cílem klání je připravit je na nadcházející zimní sezonu, řekl ČTK Alois Vybíral z jihomoravské správy a údržby silnic.
16.10.2009 15:31 | 15:28 Zima komplikuje stavbu povodňových domů na Novojičínsku
Brzký příchod zimního počasí komplikuje výstavbu povodňových domů v obcích Novojičínska, které v červnu postihly ničivé povodně. Domy se staví v Jeseníku nad Odrou, Životicích u Nového Jičína a v Kuníně. V oblasti jsou příliš nízké teploty a rozbahněný terén. Podle starostů obcí ale práce nejde zastavit. Všichni věří, že se příští týden oteplí a příznivé počasí ještě vydrží.
16.10.2009 15:32 | 15:35 V Ústeckém kraji sněží v Krušných horách a na Šluknovsku
Silničáři v Ústeckém kraji stále odklízejí sníh v oblasti Krušných hor a Šluknovského výběžku. Všechny silnice v regionu jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Provozní náměstkyně Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská ČTK odpoledne řekla, že situace se oproti noci a ránu zlepšila, protože sněží už jen ve vyšších polohách, nejvíce kolem Děčínského Sněžníku.
16.10.2009 15:34 | 15:45 Na severu Moravy zůstává uzavřena jedna silnice a jedna trať
V Moravskoslezském kraji zůstává kvůli popadaným stromům uzavřena jedna silnice a jedna železniční trať na Frýdecko-Místecku. Zákaz vjezdu platí pro řidiče směrem na Morávku. Vlaky ještě nejezdí mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Frenštátem pod Radhoštěm. V podhůří Beskyd je zhruba 2500 domácností stále bez elektřiny.
16.10.2009 15:45 | 15:55 Počasí v sobotu
V noci na sobotu bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 600 metrů, od severozápadu nad 400 metrů sněžení. Nejnižší noční teploty klesnou na +3 až -1 stupeň Celsia, uvedl ČHMÚ.

Zejména na českých horách se budou zpočátku místy tvořit sněhové jazyky.

V sobotu přes den bude zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 500 m srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů, v 1000 m na horách kolem -1 st.
Související