Téměř rok vyjednával dosavadní vlastník Pivovarů Staropramen - koncern Anheuser Busch - Inbev (AB Inbev) o prodeji svých pivovarů v Česku a dalších východoevropských zemích. Včera oznámil, že se konečně dohodl s horkým favoritem, investiční společností soukromého kapitálu CVC Capital Partners.

Jedna z největších private equity firem na světě získá Staropramen a pivovary v dalších sedmi zemích za 2,23 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 38,6 miliardy korun.

Investoři se sídlem v Lucembursku se tak po dokončení transakce začátkem příštího roku stanou v pořadí už třetím privátním vlastníkem Staropramenu - po britské skupině Bass, která vstoupila do pivovaru v roce 1993, a belgickém Interbrewu, přejmenovaném po sloučení s brazilským Ambevem v roce 2004 na Inbev.

Ze všech stran přitom zaznívá ujištění, že nynější transakcí se pro jednotlivé pivovary v podstatě nic nemění. "Veškeré naše smluvní vztahy zůstávají beze změny. Zůstáváme i nadále držitelem licencí na belgická piva Stella Artois, Hoegaarden a Leffe a budeme pokračovat v jejich distribuci v rámci našeho portfolia," ujišťuje šéf Staropramenu Zbyněk Kovář.

Pivovary Staropramen jsou po Plzeňském Prazdroji druhým největším uskupením v Česku - loni dosáhly rekordní produkce 3,26 milionu hektolitrů. Zisk ovšem klesl na 290 milionu korun - polovinu předchozího roku.

CVC nyní získají přístup ke značkám, jako je v Česku kromě Staropramenu i Ostravar nebo Měšťan.

Ale také třeba chorvatská jednička trhu Zagrebačka pivovara, bulharská Kamenitza nebo rumunský Bergenbier. K tomu ještě další pivovary v Srbsku, Maďarsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině - všechny celkem s produkcí 15 milionů hektolitrů.

AB InBev, který je největší pivovarnickou skupinou na světě, uvádí, že cena za pivovary by se podle dohody mohla případně vyšplhat až na 3,03 miliardy dolarů, v závislosti na návratnosti investice pro CVC. AB InBev současně získá přednostní právo na odkup pivovarů v případě, že se je CVC rozhodne prodat.

Prodej do rukou CVC už nikoho nepřekvapil, tahle investiční skupina byla už měsíce jediným, kdo v soutěži o balík pivovarů zůstal. AB Inbev přitom akutně potřebuje peníze na splátku celkem 52 miliard dolarů, které se loni belgická skupina Inbev zavázala zaplatit za akvizici amerického Anheuseru Busche.

Světový pivovarnický gigant s roční tržbou 39 miliard dolarů, 120 tisíci zaměstnanci a vládou nad značkami, jako jsou Budweiser, Stella Artois či Beck, se zbavuje všeho, co může jen trochu oželet - nedávno spojené uskupení AB Inbev prodalo své tematické parky v USA investiční skupině Blackstone Group za 2,7 miliardy dolarů, předtím se zbavilo dalších aktiv v Jižní Koreji, Číně, Skotsku a Irsku.

O koupi Staropramenu se původně zajímala například i pivovarnická skupina Heineken.

Podle některých informací ale neměla dost peněz. "Ukazuje se, že finanční investoři jako CVC jsou schopni konkurovat strategickým investorům i v době krize," hodnotí včera oznámený obchod analytik poradenské společnosti Redbaenk Radek Schmied.


Pivovarská dvojka


15,6%
byl podíl skupiny Pivovary Staropramen na českém pivním trhu v roce 2008


3,26 milionů
hektolitrů piva byla loňská produkce společnosti