Podzim býval vždy obdobím ve znamení zdražování piva. A první se většinou vždy přihlásil největší z pivovarů - Plzeňský Prazdroj se zhruba polovičním podílem na trhu. Zdá se ale, že letos bude všechno jinak. Zdražovat začnou spíš menší pivovary, a to od ledna.

Pivovarníci berou zvýšení spotřební daně a DPH v rámci balíčku ministra Janoty jako hotovou věc a na zdražení se chystá většina z nich. "Tím spíš, že to můžeme zdůvodnit objektivní příčinou, která není na naší straně," říká anonymně jeden z nich. Dojde hlavně na vyšší ceny do hospod, protože zdražit piva v supermarketech není kvůli smlouvám s řetězci tak snadné.

Například majitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek mluví zhruba o korunovém zdražení jednoho piva - hned od ledna. A už nyní omezí část různých sponzorských aktivit. Pivovar, který má produkcí do 200 tisíc hektolitrů daňovou slevu pro kategorii malých pivovarů, už vypočítal, že za příští rok bude muset zaplatit na daních z nynějších 77 milionů o 18 milionů víc.

"Musíme platit víc hned od ledna, ale přitom naši odběratelé mají splatnost tří až pět měsíců. Kdo to zpoždění nevykryje ze svých zdrojů, bude se muset zadlužovat. Tohle je zkrátka politický zločin na českých pivovarech," říká Fusek.

Produkce pivovarů propadne o deset procent 

Odhaduje se, že celková produkce všech pivovarů se letos propadne z loňských necelých dvaceti milionů hektolitrů o deset procent. Především tedy velcí giganti, jako je nadnárodní Plzeňský Prazdroj, Staropramen či Heineken, se teď na podzim do jindy obvyklého zdražení nehrnou. Ale připouštějí, že postupně ani pro ně nebude jiná cesta. "Zvýšení daní je určitě krok, který se odrazí v ceně pro konzumenta," říká mluvčí skupiny Heineken Kateřina Eliášová. O kolik zdraží a kdy - to podobně jako její kolega z Prazdroje tají.

"Všichni budou muset o něco zvednout cenu. Zvýšení daně mají větší šanci přežít ty větší pivovary," reagoval včera výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obtížná bude podle něj situace hlavně pro pivovary, které dodávají víc do řetězců než do hospod.

Se supermarkety je totiž skoro nemožné vyjednat vyšší cenu. Takový pivovar přijde ze svého o miliony. To je i případ náchodského Primátora, který jen menší část piv prodává hospodám v sudech. "Nedělám si iluze. Z některých supermarketů asi budeme muset kvůli propadu marže odejít," uvedl ředitel Primátora Josef Hlavatý.

Už teď je zřejmé, že zvýšení spotřební daně nahraje větším pivovarům, které ovládají trh a postupně zaplní pozice tam, kde je vyklidí menší konkurenti. Podle lidí z oboru stačí, když se zdražením počkají nebo zdraží jen minimálně.

Pivo a zvýšení daně

32 Kč

za hektolitr a každý stupeň extraktu mladiny budou platit pivovary v příštím roce za spotřební daň. Je to o 42 % víc než po 11 minulých let

0,70 Kč

O tolik zdraží vyšší spotřební daň a o procento vyšší DPH půllitr desítky. U dvanáctky vzroste cena zhruba o korunu

18

milionů korun zaplatí víc na daních v příštím roce Pivovar Černá Hora. Loni činila platba spotřební daně a DPH celkem zhruba 77 milionů