Jedním z nepsaných módních pravidel se dnes stalo nadávat na Klause. Obviňují ho z brzdění integračního pokroku, podkopávání EU či dokonce z vlastizrady. Málokomu přitom dochází, že Klausovy výhrady k lisabonské smlouvě jsou tentokrát užitečné. Takovýto názor na poslední vývoj kolem ratifikace Lisabonské smlouvy zastává slovenský deník Pravda.

S odkazem na podobnost mezi vztahem Češi – sudetští Němci a Slováci – Maďaři, list píše, že je sice pozdě, ale výtky je třeba vyslechnout. „Teď nám už nezůstává nic jiného, než držet Klausovi a české vládě palce. A doufat, že dodatečné záruky EU nebudou jen "české", ale všeobecné. Aby se na nich slovenská vláda mohla - jak to má ve zvyku - bezstarostně svézt,“ uzavírá Pravda.

Částečně s ní souhlasí i další slovenský deník SME. I tomu přijdou námitky částečně oprávněné, ale kritizuje způsob i čas jejich nastolení. „Evropská unie potřebuje jasnou kritiku a otevřenou diskusi, aby mohla jít kupředu. V tom se nedá Václavu Klausovi moc vyčítat,“ myslí si komentátoři listu.

„Rozlišování mezi intelektuální a politickou opozicí je však bod, kde se Klausovi nedaří, a přestává být užitečný do té míry, že škodí,“ dodává SME, který označil českého prezidenta za „Davida, který vzdoruje lisabonské hydře před zraky Evropy i

Doktor "No"

Ani slovenský deník ale neodolal pokušení nevybíravě si do nejslavnějšího euroskeptika rýpnout. „Čtyři z pěti klinických psychologů by se zřejmě shodli v názoru, že Václav Klaus dnes musí být na vrcholu blaha,“ napsal SME.

Západoevropská média jsou ještě ostřejší. „Klaus této příležitost využívá a nikdy se necítil tak příjemně jako v této roli strašáka, už dříve ho slovenská média připodobnila k Vladimíru Mečiarovi a Rakušanovi Jörgu Haiderovi,“ napsal belgický list Le Soire. Slovenský tisk nedávno totiž uvedl, že Klaus „zmečiarizoval“.

Francouzský provládní deník Le Figaro tvrdí, že „vášnivý eurospektik a ultraliberál“ se „se vyžívá hlavně v provokacích a v přijímání postojů jdoucích proti srsti. Je to evropský "doktor No", jako byla někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová,“ myslí si Le Figaro.

Jako v cirkuse

Ani britská média ještě téma „Klaus a Lisabon“ neomrzelo. Podle ekonomických Financial Times se český prezident mění z provokatéra na sabotéra.  "U Klause jde o pózování, ne o úsudek. Toto je člověk, který přirovnává unii k sovětskému totalitarismu, ale udržuje blízké přátelství s "obhájcem svobody" Vladimirem Putinem,“ upozornil své čtenáře list.

Podle něj je většina Čechů spokojená s členstvím v EU a vidí jeho výhody. "Možná právě proto Václav Klaus začal pilovat svou roli z provokatéra na sabotéra," napsaly Financial Times.

Tento list si také myslí, že prezidentova poslední záminka k zadržování lisabonské smlouvy je zcela jasně falešná a „neodpovědně jitří vášně“. Charta základních práv EU nemůže být uplatňována retrospektivně a tak se nijak nevztahuje k otázce majetkových práv plynoucích z Benešových dekretů, zdůraznily FT.

Jejich konkurent The Times citoval nejmenovaného politika, který popsal svůj pohled na Klausův obraz u české veřejnosti: „Jeho narcisistická osobnost je ráda v centru pozornosti a moci. A Češi mají sklon ho obdivovat, protože sami nemají dost sebedůvěry."

Celou kauzu sledují i německá média. Die Welt v komentáři s titulkem „Jako v cirkuse“ píše, že Klausovi nakonec nezbude než podepsat.

„Když EU splní jeho požadavky a český ústavní soud smlouvu téměř současně ohodnotí jako zákonnou, bude na něm spočívat nesmírný tlak. Klaus pak podepíše. Je sice hráč, ale není politický sebevrah," je přesvědčen list.

Sám český prezident nařčení z pouhého exhibicionismu odmítá a tvrdí, že jeho obavy mají hluboké kořeny. Ve středu ze své návštěvy Moskvy do Bruselu vzkázal, že nečiní nějaké "konjunkturální obstrukce". "Ale pro mě je to naprosto životně zásadní věc," zdůraznil.